NASA opublikowała kolejne zdjęcia tajemniczego obiektu, zwanego „magiczną wyspą” na węglowodorowym morzu Ligeia Mare, na powierzchni księżyca Saturna, Tytana. Obiekt od lat budzi zainteresowanie naukowców, dlatego że wyraźnie widać na nim zmiany, sugerujące, że toczą się tam jakieś nieokreślone wciąż procesy. To potwierdzenie, że powierzchnia tego księżyca nie jest w pełni statyczna, lecz może się zmieniać.

Zaznaczony tajemniczy obszar Ligeia Mare NASA /JPL

Zaznaczony tajemniczy obszar Ligeia Mare NASA /JPL

Opublikowane obrazy zostały wykonane przez sondę Cassini z pomocą radaru; widać na nich zmiany kształtu i jasności części wyspy. Astronomowie misji Cassini podejrzewają, że te zmiany brzegów mogą być wynikiem działania fal, zmian ułożenia materiału pod lub na powierzchni, wreszcie pojawienia się ewentualnych bąbelków od uwalniających się tam gazów. Hipotezę wpływu fal uznają przy tym za najbardziej prawdopodobną.

Do zdjęcia dodano obrazy wyspy zarejestrowane przez radarową aparaturę sondy Cassini w 2007, 2013, 2014 i 2015 roku. Kolejna – i ostatnia już w przypadku sondy Cassini – okazja, by bliżej się tej formacji przyjrzeć, nastąpi podczas przelotu nad Tytanem w kwietniu 2017 roku.

Obszar Ligeia Mare na powierzchni Tytana z zaznaczoną "tajemniczą wyspą" NASA/ JPL

Obszar Ligeia Mare na powierzchni Tytana z zaznaczoną „tajemniczą wyspą” NASA/ JPL

Podobnie zmienne struktury sonda Cassini zaobserwowała w innych miejscach Ligeia Mare, a także innego morza, Kraken Mare. Sugerują one, że powierzchnia Tytana nie jest stabilna raz na zawsze, a tamtejsze środowisko jest wciąż dynamiczne.

Ligeia Mare to drugie pod względem rozmiarów węglowodorowe morze na Tytanie – jego powierzchnia sięga 130 tysięcy kilometrów kwadratowych, co oznacza, że jest o połowę większe od największego słodkowodnego jeziora na Ziemi, jeziora Górnego. Na zdjęciach po lewej widzimy obszar o rozmiarach 530 na 490 kilometrów.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Rusza w Polsce darmowy internet dla wszystkich, czyli Aero2
Szwajcaria - Kolejne państwo rezygnuje z budowy elektrowni atomowych
Indonezja - Bardzo silne trzęsienie ziemi 400 km od Sumatry, magnituda 7.3
USA - Na plaży w Cape Cod znajduje się 130 delfinów, z czego 92 jest umierających
Słońce - Kolejny silny rozbłysk i Koronalny Wyrzut Masy po zachodniej stronie tarczy, prędkość wiatr...
Holandia - Linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany w 25 proc. zużytym olejem kuchennym
Polska - Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ruszyły obchody Światowego Tygodnia Mózgu 2014
USA - Nad południowo-zachodnią częścią kraju zawisła chmura metanu o wielkości 6500 km2
Chiny straciły kontrolę nad modułem kosmicznym Tiangong 1, który w przyszłym roku w niekontrolowany ...