Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

NASA ogłosiła, że przeprowadziła udaną próbę nowej technologii do przesyłania danych w kosmosie – LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration). To pierwszy system dwukierunkowej komunikacji z wykorzystaniem lasera zamiast fal radiowych.

 

Dzięki niemu wymiana danych między bazą naziemną w Nowym Meksyku a okrążającą Księżyc sondą LADEE, które dzieli ponad 38,4 tys. km, przebiegała z rekordową szybkością 622 megabitów na sekundę.

Za dużo danych dla fal radiowych

– LLCD to pierwszy krok naszego planu w kierunku budowania nowej generacji komunikacji kosmicznej – powiedział Badri Younes, zastępca administratora NASA ds. komunikacji kosmicznej i nawigacji. – Wyniki testów są zachęcające i uważamy, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce wprowadzić te nowe możliwości do naszych systemów operacyjnych – dodał.

W początkach podboju kosmosu NASA opierała się na komunikacji wykorzystującej fale radiowe. Jednak w związku z zapotrzebowaniem na przesyłanie coraz większych ilości danych jej możliwości stają się ograniczone. Dzięki rozwojowi i wdrożeniu technologii laserowej NASA będzie mogła rozszerzyć możliwości komunikacji, np. zwiększając rozdzielczość przesyłanych obrazów czy transmitując nagrania 3-D nawet z dalekiego kosmosu.

 

“To wyjątkowe usprawnienie”

– Celem LLCD jest do sprawdzenie prawidłowości działania tej technologii i zbudowanie zaufania do niej, tak aby można było rozważyć jej wykorzystanie w przyszłych misjach. To wyjątkowe usprawnienie opracowany przez Laboratorium Lincolna w Massachusetts Institute of Technology ma niesamowite możliwości zastosowania – podkreślił Don Cornwell kierujący projektem LLCD w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA.

LLCD to krótkoterminowy eksperyment, poprzedzający inny, długofalowy projekt NASA, nazwany Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Jest on częścią większej misji poświęconej rozwojowi technologii przekrojowych mogących działać w warunkach kosmicznych.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Japonia - kolejny wstrząs, magnituda 6.2. Rząd podnosi rangę awarii elektrowni do stopnia 7
Raport Światowej Komisji ds.Polityki Narkotykowej - Rządy powinny rozważyć legalizację marihuany
Uganda - Trzy wioski zostały zasypane u stóp wulkanu Mount Elgon, pod ziemią może znajdować się 448 ...
Rosja - Satelita Jamał-402 wylądował nie na tej orbicie, o 4 minuty za wcześnie odłączono go od raki...
Starożytna egipska biżuteria, która jest przechowywana w Londynie, została wykuta z kawałków meteory...
Antykoncepcja sterowana elektronicznie już za 4 lata, układ będzie działał 16 lat i będzie można wył...
Grzyby
Odkryto hormon, za pomocą którego wątroba alarmuje o nadmiernym spożyciu alkoholu i słodyczy, jednoc...
Tetyda - Niezwykłe zdjęcie księżyca Saturna jest w stanie oszukać niejedno oko