Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

NASA ogłosiła, że przeprowadziła udaną próbę nowej technologii do przesyłania danych w kosmosie – LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration). To pierwszy system dwukierunkowej komunikacji z wykorzystaniem lasera zamiast fal radiowych.

 

Dzięki niemu wymiana danych między bazą naziemną w Nowym Meksyku a okrążającą Księżyc sondą LADEE, które dzieli ponad 38,4 tys. km, przebiegała z rekordową szybkością 622 megabitów na sekundę.

Za dużo danych dla fal radiowych

– LLCD to pierwszy krok naszego planu w kierunku budowania nowej generacji komunikacji kosmicznej – powiedział Badri Younes, zastępca administratora NASA ds. komunikacji kosmicznej i nawigacji. – Wyniki testów są zachęcające i uważamy, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce wprowadzić te nowe możliwości do naszych systemów operacyjnych – dodał.

W początkach podboju kosmosu NASA opierała się na komunikacji wykorzystującej fale radiowe. Jednak w związku z zapotrzebowaniem na przesyłanie coraz większych ilości danych jej możliwości stają się ograniczone. Dzięki rozwojowi i wdrożeniu technologii laserowej NASA będzie mogła rozszerzyć możliwości komunikacji, np. zwiększając rozdzielczość przesyłanych obrazów czy transmitując nagrania 3-D nawet z dalekiego kosmosu.

 

„To wyjątkowe usprawnienie”

– Celem LLCD jest do sprawdzenie prawidłowości działania tej technologii i zbudowanie zaufania do niej, tak aby można było rozważyć jej wykorzystanie w przyszłych misjach. To wyjątkowe usprawnienie opracowany przez Laboratorium Lincolna w Massachusetts Institute of Technology ma niesamowite możliwości zastosowania – podkreślił Don Cornwell kierujący projektem LLCD w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA.

LLCD to krótkoterminowy eksperyment, poprzedzający inny, długofalowy projekt NASA, nazwany Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Jest on częścią większej misji poświęconej rozwojowi technologii przekrojowych mogących działać w warunkach kosmicznych.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Panama - Trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.4 i 6.2 wystąpiły pod dnem oceanu 370 km od wybrzeża
Szwajcaria - Tworzywo twarde jak granit i jednocześnie elastyczne jak guma
Astronomowie nie mogą znaleźć pozostałości po supernowej sprzed 800 lat, nie ma po niej śladu
Dzieci z niedoborem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 mogą przejawiać trudności z koncentrac...
Rosja - Powietrzne taksówki w Moskwie pomogą w ominięciu korków ulicznych, ceny mają być zbliżone do...
Brazylia - Trąba wodna weszła na plażę w pobliżu popularnego kurortu
Opracowano wyjątkowo skuteczną metodę przemiany komórek tworzących bliznę po zawale serca w zdrowe k...
Francja - Władze szykują mieszkańców Paryża na powódź stulecia, ostatnia tak duża wystąpiła w 1910 r...
Po raz pierwszy zaobserwowano zjawisko rozpraszania światła na świetle, po przeanalizowaniu 4 miliar...