Brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ ma narzędzia służące do manipulowania informacjami dostępnymi w internecie i komunikacji za jego pośrednictwem, infiltrowania komputerów i rozpowszechniania określonych treści na portalach – ujawniono we wtorek.

Kwatera główna GCHQ

Kwatera główna GCHQ

Obszernie informują o tym BBC i “The Independent”, powołując się na portal The Intercept i zamieszczony tam dokument Edwarda Snowdena. Dokument przygotowano w JTRIG, komórce GCHQ zajmującej się m.in. analizą zagrożeń.

Do instrumentarium GCHQ należą m.in. techniki przechwytywania prywatnych zdjęć z Facebooka, danych z portalu Linkedin, modyfikowania danych w programie Excel, możliwość zablokowania elektronicznej poczty wybranego użytkownika, wpływanie na wyniki internetowych sondaży itp.

Ogółem zestaw (ang. toolbox, czyli skrzynka z narzędziami) składa się z około stu różnych instrumentów, niektórych pod osobliwymi nazwami, jak np. Betonowy Osioł, Krem z filtrem przeciwsłonecznym, Wściekły Pirat, Kula Armatnia itp.

GCHQ zareagowała na przeciek wydając standardowy komunikat głoszący, że “działa zgodnie z prawem, w ustalonych ramach politycznych i podlega ścisłemu nadzorowi”.

– Wygląda na to, że zakres działania GCHQ sięga od zakłócania aktywności internetowej po “operacje informatyczne” mające na celu wpływanie na opinię publiczną w innych krajach – podkreślił korespondent BBC Gordon Corera specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa.

 

Polecane:

Ciepłe wody naruszają system Arktyki
Sowa potrafi obrócić głowę o 270 stopni, czy wiecie jak to jest możliwe?
Rosja - Prawdopodobnie rosyjski naukowiec znalazł fragmenty meteorytu tunguskiego z 1908 roku
Potężna kula ognia rozświetliła niebo nad Kanadą, meteor był widoczny w prowincji Nowa Szkocja i Now...
Znaleziono sposób na wczesne zdiagnozowanie choroby Alzheimera za pomocą rezonansu magnetycznego i a...
Neapol, Włochy - Superwulkan Campi Flegrei od 70 lat jest niespokojny, podnosi się powierzchnia ziem...
Zdalnie sterowany robot przeprowadził skomplikowaną operację wewnątrz oka, miał przy tym 10 razy wię...
Przez coraz większe upały, w najgorętszych momentach dnia 10-30 procent samolotów będzie musiało zmn...
Hawaje, USA - Wulkan Kilauea pokazuje swoją potęgę [Video]