Już wkrótce Met Office poszerzy swoją ofertę o prognozy pogody kosmicznej. Dzięki temu można będzie szybciej ostrzegać przed burzami słonecznymi, które są potencjalnym zagrożeniem dla sieci satelitarnej, radiowej i elektromagnetycznej.

Jak na razie jedyną instytucją, która tworzy prognozy pogody kosmicznej jest NOAA – Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna. Wiosną dołączy do niej narodowa służba meteorologiczna Wielkiej Brytanii.System ostrzegania przed Słońcem

Met Office przy współpracy z Brytyjską Służbą Geologiczną, Uniwersytetem w Bath i Laboratorium Rutherford Appleton pracuje nad stworzeniem serwisu, w którym na bieżąco będzie informować zarówno o prognozach pogody kosmicznej, jak i o aktualnej sytuacji w Kosmosie. Wszystko po to, by w miarę wcześnie wysyłać ostrzeżenia i alarmy przed burzami solarnymi.

Dlaczego to takie ważne? Kosmiczna pogoda napędzana jest przez cząstki wysyłane ze Słońca. W efekcie aktywności tej gwiazdy dochodzi do wielu rozbłysków i wybuchów w jej atmosferze, które są źródłami burz słonecznych. Te z kolei są zagrożeniem dla prawidłowego działania sieci satelitarnej, radiowej i elektroenergetycznej.

– Kosmiczna pogoda jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, ale próby jej zrozumienia coraz szybciej ewoluują – wyjaśnił Mark Gibbs z Met Office. – Inwestycja ta pozwoli Met Office prognozować pogodę kosmiczną, wysyłać ostrzeżenia i alarmy w celu zminimalizowania wpływu burz słonecznych na usługi oparte na technologii. Usługi, na których polegają wszyscy – dodał.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Nowa szczelina w aktywnym sejsmicznie rejonie Islandii
Asteroida 2011 MD minęła nas w odległości 12 070 km nad Oceanem Atlantyckim
Temperatura na Ziemi rośnie od co najmniej 250 lat, ostatnie 50 lat to wzrost o 0.9 st.C.
Polska - Fizycy badają dwusiarczek molibdenu, który może być konkurencyjny dla grafenu
Tajfun Fanfon kieruje się na Japonię, przyniesie ulewy rzędu 200 l/mkw i wiatr 150 km/h
Chełmno, Polska - Kolejne znalezisko archeologiczne z epoki brązu koło Góry św. Wawrzyńca
Londyn, UK - Odkryto drewniane listy z odręcznym pismem sprzed 2 tysięcy lat, na jednym z nich figur...
Wyspa Lewis, Szkocja - Z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały do Atlantyku w...
Islandia - Na półwyspie Reykjanes wykonano najgłębszy odwiert w wulkanie, dowiercono się do 4659 met...