Już wkrótce Met Office poszerzy swoją ofertę o prognozy pogody kosmicznej. Dzięki temu można będzie szybciej ostrzegać przed burzami słonecznymi, które są potencjalnym zagrożeniem dla sieci satelitarnej, radiowej i elektromagnetycznej.

Jak na razie jedyną instytucją, która tworzy prognozy pogody kosmicznej jest NOAA – Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna. Wiosną dołączy do niej narodowa służba meteorologiczna Wielkiej Brytanii.System ostrzegania przed Słońcem

Met Office przy współpracy z Brytyjską Służbą Geologiczną, Uniwersytetem w Bath i Laboratorium Rutherford Appleton pracuje nad stworzeniem serwisu, w którym na bieżąco będzie informować zarówno o prognozach pogody kosmicznej, jak i o aktualnej sytuacji w Kosmosie. Wszystko po to, by w miarę wcześnie wysyłać ostrzeżenia i alarmy przed burzami solarnymi.

Dlaczego to takie ważne? Kosmiczna pogoda napędzana jest przez cząstki wysyłane ze Słońca. W efekcie aktywności tej gwiazdy dochodzi do wielu rozbłysków i wybuchów w jej atmosferze, które są źródłami burz słonecznych. Te z kolei są zagrożeniem dla prawidłowego działania sieci satelitarnej, radiowej i elektroenergetycznej.

– Kosmiczna pogoda jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, ale próby jej zrozumienia coraz szybciej ewoluują – wyjaśnił Mark Gibbs z Met Office. – Inwestycja ta pozwoli Met Office prognozować pogodę kosmiczną, wysyłać ostrzeżenia i alarmy w celu zminimalizowania wpływu burz słonecznych na usługi oparte na technologii. Usługi, na których polegają wszyscy – dodał.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Chiny - Dwa dni walczono ze śniegiem, który zablokował jedną z dróg wyjazdowych z Pekinu
Kofeina dobra na depresję
Antarktyda - Dzięki danym satelitarnym i radarowym naukowcy odkryli pod lodem ogromny rów, głębszy ...
Związek chemiczny bazujący na irydzie może okazać się wyjątkowo skuteczny w walce z nowotworami
Księżyc jest dziś najbliżej Ziemi, odległość wynosi 356 992 km
Wykryto bardzo groźny błąd w jednym ze składników systemów Linux i Mac OS, zagrożonych pół miliarda ...
Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy wystąpiły ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób, spadło 1...
Styczeń 2016 roku był wyjątkowo ciepły, to największa miesięczna anomalia cieplna w historii pomiaró...
Chiny - Wyhodowano myszy poczęte bez samców, plemniki stworzono z komórek macierzystych