Alert dotyczy terenów południowo-zachodniej Anglii, Londynu, a także południowo-wschodniej Walii, gdzie przewidywane są ulewne deszcze i silny wiatr. Prawdopodobnie w weekend dojdzie do kolejnych powodzi i przerw w dostawach prądu.

Eksperci z biura pogodowego Met Office ostrzegają przed silnym wiatrem dochodzącym w porywach do 120 km/h. Do wiatru ma dołączyć intensywny deszcz, którego miejscami może spaść nawet 30l/m2. Meteorolodzy przestrzegają przed potężnym sztormem na Atlantyku. Możliwe, że nawałnica spowoduje zalanie terenów, które do tej pory nie były dotknięte rozległymi powodziami.

“Radzimy opuścić teren”

Padający w czwartek intensywny deszcz spowodował podniesienie poziomu wody i jej przelanie się przez zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Somerset. Żołnierze z jednostki komandosów w Taunton przygotowali worki z piaskiem, które w piątek rano posłużyły do zabezpieczenia terenu i ewakuacji mieszkańców z Moorland. W pobliskim Northmoor, Fordgate i Saltmoore woda osiągnęła poziom zagrażający życiu.

– Rano zostały naruszone zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a poziom wody cały czas rośnie. Informujemy o tym mieszkańców i zdecydowanie radzimy opuścić teren – mówił rzecznik policji.

W związku z ciągłym podnoszeniem się stanu wody, zdecydowano również o ewakuacji mieszkańców Fordgate i Stoke St. Gregory.

Żołnierze układają worki z piaskiem

Ostrzeżeń przybywa

Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska wydała w niedzielę trzy poważne ostrzeżenia przed powodzią, jedno przed niebezpieczeństwem dla życia oraz 114 mniej poważnych ostrzeżeń powodziowych spowodowanych przez wysokie przypływy i wezbrane rzeki. Na obszarze Anglii i Walii wydano w sumie około 160 ostrzeżeń przed powodziami. Do tej pory powódź dotknęła około 5 000 nieruchomości. Szacuje się, że szkody wyrządzone przez wezbraną wodę będą liczone w milionach funtów.

Walka z powodzią w Wielkiej Brytanii

Zalana Anglia i Walia walczą z wodą. Do akcji włączyli się żołnierzy, którzy pomagają budować wały przeciwpowodziowe.

 

Źródło: The Guardian, tm

Polecane:

Namibia - W pustynnym rejonie w czerwcu spadł śnieg i temperatura obniżyła się do -2 stopni C.
Chiny - Oberwanie chmury, spadło 100 litrów wody na metr kw. [Video]
Kolejne silne trzęsienie ziemi 7 km od jednej z wysp Salomona, magnituda 7.1
Niemcy - Ponad 50 samochodów zderzyło się na autostradzie A81 między węzłami Zuffenhausen, a Feuerba...
Wyspa Korfu, Grecja - Płynący pod banderą Mołdawii statek towarowy nadał sygnał SOS, na pokładzie ma...
Francja - Pojawił się nowy, zmutowany wirus grypy, o 20 proc. zwiększyła się śmiertelność wśród star...
Niemcy - W centrum kilku miast napastnicy o arabskim wyglądzie okrążali, molestowali, wyzywali i okr...
Degenfeld, Niemcy - Samolot zawisł na drzewie
Hiszpania - Ogromne ulewy w Vilassar de Mar, ulice zamieniły się w rzeki