Orkan Ksawery jest jeszcze świeżym wspomnieniem, a tymczasem mieszkańcy północnych regionów Wysp Brytyjskich znów muszą się szykować na gwałtowną pogodę. W weekend w Irlandii Północnej, na wyspach Northern Isles, w Szkocji i północnej Anglii mocno powieje – prędkość porywów mogą przekraczać nawet 100 km/h.

Mieszkańców wielu obszarów ostrzega się przed załamaniem pogody. Na filmie wizyta orkanu Ksawery na Wyspach, Fot.: Met Office, film: Reuters TV

 

Według meteorologów serwisu AccuWeather weekendowa wichura na Wyspach Brytyjskich będzie związana z obserwowanym przez nich sztormem formującym się na północnym Atlantyku. Spowoduje on znaczne nasilenie się wiatru w Irlandii Północnej, Szkocji i północnej Anglii oraz w rejonie North Isles, czyli szkockich wysp Morza Północnego – Orkadów i Szetlandów.

Według prognoz AccuWeather w weekend prędkość porywów wiatru w tych rejonach wyniesie około 85 km/h, a kulminacja sztormowej pogody nastąpi w sobotnie popołudnie i wieczór.

Met Office: może wiać nawet 112 km/h

Jeszcze trudniejsze warunki przewiduje brytyjska służba pogodowa Met Office: zapowiada gwałtowne porywy wiatru o prędkościach 97-112 km/h.

Met Office wydała ostrzeżenia pogodowe na sobotę i na niedzielę. Obejmują one: Orkady i Szetlandy, szkockie regiony Highlands, Eilean Siar, Strathclyde, Tayside, Central, Fife oraz Lothian, a także Irlandię Północną oraz angielskie regiony North West England i North East England.

 

Źródło: accuweather.com, metoffice.gov.uk, tm

Polecane:

Minnesota, USA - Ulewne deszcze spowodowały ogromną powódź, wylało drugie pod względem wielkości jez...
Rumunia - Bardzo dużo świeżego śniegu, wioski odcięte od świata
Holandia - Linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany w 25 proc. zużytym olejem kuchennym
Francja - Huraganowy wiatr pozbawił prądu około 100 tysięcy osób, prędkość dochodziła do 140 km/h
Sensacyjne odkrycie naukowców, większość osób, które miały groźne krwotoczne udary mózgu, cierpiało ...
Izrael - Powódź na pustyni Negew, w Tel Awiwie drogi pod wodą, spadło do 35 l/mkw
Węgry - Wąglik znaleziony w wołowinie na wschodzie kraju
Glasgow, Szkocja - Wjechał śmieciarką w tłum ludzi, 6 osób zginęło
Francja - Potężny głaz zablokował drogę prowadzącą do kurortu narciarskiego Val Thorens w Alpach