Tej zimy pogoda nie oszczędza Wielkiej Brytanii. Wyjątkowo ciężka sytuacja jest w hrabstwie Kumbria na północnym zachodzie Anglii. Obszar ten nękany był przez liczne wichury, co doprowadziło do wielu powodzi. Obecnie nad Wyspy Brytyjskie nadciąga sztorm Gertruda.

UK - Nad Wyspy nadciąga sztorm Gertruda

Gertruda uderzy w Wielką Brytanię w piątek. W związku z nadejściem wichury, serwis meteorologiczny Met Office dla wielu regionów wydał ostrzeżenia, dotyczące silnego wiatru oraz śniegu i oblodzenia. W Szkocji, Irlandii Północnej oraz w części północnej Anglii w piątek prognozowane są porywy wiatru do 95-110 km/h, a na wzniesieniach i wybrzeżu prędkość może dochodzić nawet do 130 km/h. W Kumbrii ogłoszono pomarańczowy, prawie najwyższy alert pogodowy.

 

Temperatura spadnie

W Szkocji temperatura w nocy ma spaść do -15 st. C a silny wiatr jeszcze spotęguje odczucie chłodu. Dodatkowo może pojawić się także śnieg (do 10 cm).

– Będzie wietrznie, a przez to odczuwalna temperatura będzie niższa niż sugerowałyby to termometry – informuje rzeczniczka Met Office Lindsay Mears.

Utrudnienia komunikacyjne

W związku z pogodą możliwe są liczne utrudnienia komunikacyjne. Przewiduje się zamknięcie niektórych mostów i odwołania promów, a także przerwy w dostawach prądu.

Agencja Ochrony Środowiska (EA) wydała ponad 80 alertów powodziowych i 19 bardzo poważnych ostrzeżeń pogodowych w całej Wielkiej Brytanii.

Sztorm Gertruda, który jutro dotrze do Wysp Brytyjskich, będzie kolejnym po poprzednich wichurach: Abigail, Barney, Clodagh, Desmond, Eva i Frank.

Polecane:

USA - Trzęsienie ziemi w pobliżu Waszyngtonu, są zniszczenia
Nowe analizy modeli pogodowych pokazały, że w ciągu 35 lat klimat osiągnie najbardziej ekstremalne o...
USA - Kolejny lej krasowy pochłonął samochód
Argentyna - Kraj bliski bankructwa, nie mają na spłatę 1.33 mld dolarów dla swoich wierzycieli, są o...
Na półkuli północnej El Nino zakończy się prawdopodobnie dopiero na wiosnę, ocean jest miejscami cie...
Nawet siedmioletnie dzieci wydobywają kobalt w małych kopalniach w Kongo za 2 dolary na dobę, pierwi...
Hiszpania - 4146 osób zachorowało po wypiciu wody firmy Eden Springs, która została zanieczyszczona ...
Hakerom udało się drugi raz włamać do sieci SWIFT, która służy do wymiany informacji między bankami ...
LosyZiemi - Aktywność Wulkanu Colima w Meksyku [Video]