150 osób trzeba było ewakuować z domów i kempingów z zalanych terenów zachodniej Walii. W akcji oprócz około 100 strażaków uczestniczyły łodzie ratunkowe i helikoptery Brytyjskich Sił Powietrznych. Powódź to wynik gwałtownych opadów, które nawiedziły zachód i południe regionu.

W sobotę ratownicy ewakuowali z zalanych miejsc 150 osób, które trafiły do centrów pomocy. Trzem z nich udzielono pomocy medycznej ze względu na niewielkie obrażenia.

 

Nagła powódź to skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią. Według Agencji Ochrony Środowiska, w ciągu doby lokalnie mogła spaść nawet 12 cm deszczu. Gwałtownie przybrały miejscowe rzeki i strumienie.

Woda zmyła ponton ratowników

Woda odcięła kilka wiosek w regionie Ceredigion na zachodzie Walii. W ewakuacji turystów z kempingu Riverside Park in Llandre w pobliżu nadmorskiego Aberystwyth, gdzie wylała lokalna rzeka, musiały pomóc helikoptery. Służby lotnicze musiały pomóc również interweniującej tam ekipie pontonu ratunkowego, który został porwany przez silny nurt.

Trudna sytuacja zapanowała też w Aberystwyth Holiday Village, znajdującym się w pobliżu ujścia rzeki Lery. Jedna z łodzi została skierowana do tamtejszego portu w charakterze – jak to określono – „bramkarza”, i miała interweniować w przypadku, gdyby ktoś został zmyty w dół rzeki.

„To było bardzo niebezpieczne”

W ocenie służb ratowniczych (Royal National Lifeboat Institution) sytuacja powodziowa w Walii była niebezpieczna. – Nurt wody zalewającej kemping był bardzo silny, na dodatek niósł wiele śmieci i porwanych obiektów – wliczając w to np. zbiorniki z benzyną. To było bardzo niebezpieczne. Woda przepływała z wielką prędkością – mówił Dave Reynolds z RNLI.

Zagrożenie jeszcze nie minęło

W zalanych miejscach poziom wody sięgał nawet 1,5 m. W niektórych rejonach zagrożenie nadal stwarza utrzymujący się wysoki poziom lokalnych rzek. Te okolice nadal są patrolowane przez służby ratownicze.

Powódź spowodowała również utrudnienia na drogach w regionie – część z nich została zamknięta. Kierowcy skarżyli się na duże opóźnienia.

 

Źródło: Reuters TV, bbc.co.uk, itv.com, The Guardian, tvnmeteo.pl

Polecane:

Radioaktywny tryt wyciekł z 75% elektrowni jądrowych w USA i dostał się do wód gruntowych
Meksyk - Coraz większy słup dymu z wulkanu Popocatépetl, 80 km od Mexico City, mieszkańcy szykują si...
Indie - Naukowcy za pomocą superkomputerów chcą stworzyć modele rozwoju monsunów
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na Gibraltarze, naukowcy natrafili tam na najstarszy przykład szt...
Irlandia - Awaryjne lądowanie samolotu linii Flybe w Belfaście, zapalił się silnik
Rok 2016 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
Wagadugu, Burkina Faso - Napastnicy zaatakowali restaurację, zabili 17 osób w stolicy
Ponad 800 milionów ludzi mieszka w promieniu 100 km od aktywnego wulkanu, połowa ofiar wulkanów mies...
Islandia - Wystąpił wyjątkowy wzrost aktywności geotermalnej pod lodowcem Vatnajökull, wypływająca w...