Naukowcy z King’s College London odkryli nowy gen, który może przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa HIV. Jak pisze dziś tygodnik „Nature” gen MX2 sprawia, że po wniknięciu do organizmu człowieka wirus HIV nie może się mnożyć i nie prowadzi do zachorowania na AIDS. Są nadzieje, że dzięki temu odkryciu uda się znaleźć skuteczniejszą i mniej toksyczną, niż dotychczas metodę terapii tej choroby.

Wirus HIV /King’s College London

 

Naukowcy prowadzili eksperymenty na kulturach ludzkich komórek w laboratorium. Wprowadzali wirusa HIV do komórek, w których gen MX2 był aktywny i do takich, w których został wyciszony. W tych pierwszych wirus nie był się w stanie mnożyć, w tych drugich rozwijał się bez przeszkód.

Jak podkreśla jeden z liderów grupy, profesor Mike Malim, odkrycie pozwala lepiej zrozumieć oddziaływanie wirusa z układem odpornościowym i daje szanse, na stworzenie zupełnie nowych metod terapii.
Badacze na razie nie rozumieją do końca mechanizmu działania genu MX2. Wiedzą jednak, że może mieć istotne działanie przeciwwirusowe, a może nawet wskazuje na istotną słabość cyklu rozwoju wirusa HIV. Mają nadzieję, że dzięki tej wiedzy będą w stanie stworzyć terapię mobilizującą do działania własny mechanizm obronny organizmu pacjenta i dzięki temu mniej toksyczną.

Dalsze badania pójdą prawdopodobnie w dwóch kierunkach. Po pierwsze będą prowadzone poszukiwania substancji, która mogłaby symulować  procesy podobne do tego, które wywołuje działanie genu MX2, po drugie naukowcy będą chcieli znaleźć lek, który zwiększy aktywność i naturalne możliwości tego genu.

Współczesne terapie sprawiają, że nosiciele wirusa HIV żyją znacznie dłużej i zachowują lepszy stan zdrowia, leki na dłuższą metę mają jednak działanie toksyczne, a organizm z czasem może się na nie uodpornić. Znalezienie leku wzmacniającego naturalną reakcję układu immunologicznego mogłoby pomóc te problemy rozwiązać.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Coraz bardziej trzęsie się Alaska, już nawet 60 wstrząsów na dobę
Punta Paloma, Hiszpania - Wiatr przesunął wędrującą wydmę, 500 osób odciętych od świata
Czwarty miesiąc erupcji pod El Hierro, powoli wyłania się nowa wyspa z prędkością 10 metrów na miesi...
Naukowcy z Harvardu zatrzymali rozwój komórek nowotworowych, jednocześnie przerywając proces ich roz...
Izrael sprzedawał Chinom tajemnice uzbrojenia Amerykanów, Chiny mogły to sprzedać Iranowi
Najdokładniejszy satelita pogodowy jest już na orbicie, GPM będzie mierzył opady również nad Polską
Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco, wyrzucił z siebie ponad 200 milionów ton pyłu, któr...
Francja - Potężna nawałnica przeszła przez południowo-zachodnią część kraju, 70 tysięcy osób bez prą...
Minden, Niemcy - Prawdopodobnie tornado zniszczyło kilka budynków i turbinę wiatrową