Neolityczne kamienne kręgi z Avebury należą do jednego z cudów prehistorycznego świata. Naukowcy z University of Leicester poinformowali właśnie o odkryciu pod nimi tajemniczej struktury w kształcie kwadratu.

Avebury zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Avebury znajduje się krąg większy i starszy niż w Stonehenge. Krąt ten zamyka obszar o powierzchni ponad 11 hektarów, ma średnicę 330 i jest dodatkowo okolony rowem. Początkowo składał się z około 100 wielkich kamieni. Wewnątrz dużego kręgu znajdują się dwa mniejsze. Kręgi w Avebury powstawały w III tysiącleciu przed Chrystusem, a ich budowa zajęła kilkaset lat.

Uczeni z Uniwersytetów w Leicester i Southampton przeprowadzili badania kręgów za pomocą metody elektrooporowej oraz radaru geologicznegoNasze badania ujawniły nieznane dotychczas megality wewnątrz kręgu w Avebury.

Odkryliśmy serię prehistorycznych stojących kamieni, które z czasem zostały pogrzebane oraz pozycję innych, zniszczonych prawdopodobnie w XVII i XVIII wieku. Wszystko razem tworzy unikatowy kwadratowy układ megalitów wewnątrz kręgów w Avebury. Być może jest to najstarsza struktura istniejąca w tym miejscu – mówi doktor Mark Gillings z Wydziału Archologii i Historii Starożytnej.

Archeolodzy sądzą, że kwadratowa struktura może być miejscem upamiętnienia wczesnego neolitycznego domu, który być może był zaczątkiem osadnictwa w tym miejscu, a z czasem stała się centralnym punktem południowego kręgu wewnętrznego.

Podczas wykopalisk z 1939 roku pozostałości tego domu zostały błędnie uznane za pomieszczenie do przechowywania wozów.

Polecane:

Lekarze będą wkrótce leczyć sztuczną krwią
Turcja - Trzęsienie ziemi na wschodzie kraju, magnituda 5.2
Rosja - Budowali części do reaktorów jądrowych z nienadającej się do tego stali
USA - Wybiją monetę o nominale biliona dolarów, zrobią trik żeby ominąć limit zadłużenia państwa
USA - W Północnej Dakocie wykoleił się pociąg i 106 cystern z ropą naftową [Video]
Zarejestrowano kolejną serię impulsów elektromagnetycznych nieznanego pochodzenia, źródło może być p...
Islandia - Nadal zapada się kaldera wulkanu Bárðarbunga, pole lawy ma już 80 km2, wypływ lawy jest n...
Ponad 8 procent naszego DNA nie należy do ludzi, znajduje się tam kod genetyczny wirusów
Wyciekły dane przeglądarki Opera, hakerzy posiadają teraz hasła, które ludzie zapisywali w przegląda...