Osiem ofiar śmiertelnych i setki zalanych domów – to skutki najgorszych od lat powodzi w Wielkiej Brytanii. Woda zalała także wiele dróg i pól w południowych regionach kraju, a setki ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

Powodzie na Wyspach są wynikiem ulewnych deszczy, które pojawiały się tam w ostatnich tygodniach. Wiele rzek wylało i zalało rozległe tereny. Nadal obowiązuje 100 ostrzeżeń przed powodzią na terenie Anglii i jedno w Walii.Największe ryzyko wystąpienia kolejnych rzek z brzegów występuje na południu, południowym wschodzie i południowym zachodzie Anglii, a także wzdłuż południowych i zachodnich wybrzeży Walii.

Prawie 5,5 metra wody

W walce z żywiołem brytyjskie służby ratownicze używają specjalistycznego sprzętu do wypompowania wody z zalanych posesji. Ochronę przed wysoką wodą tworzą również tysiące worków z piaskiem układanych wzdłuż brzegów rzek i granic posesji.

Specjaliści podają, że w piątek rano na Tamizie w punkcie pomiarowym w Goring odnotowano rekordowy stan wody (5,44 m). Według prognoz z każdą godziną powinien on się zmniejszać. Synoptycy przewidują, że w weekend pojawi się sporo rozpogodzeń i nie powinno padać.

Nie powinno padać

Mimo, że pogoda ma się poprawić w kolejnych dniach i nie obowiązują nowe ostrzeżenia przed deszczem, na drogach nie będzie najbezpieczniej. Pojawią się bowiem oblodzenia.

Od czasu świąt Bożego Narodzenia, pogoda na Wyspach przyczyniła się do śmierci ośmiu osób. Zalanych zostało ponad 1,7 tys. budynków w Anglii i kolejnych 140 w Walii. Mieszkańcy czekają na wypłatę odszkodowań.

Źródło: Reuters TV, BBC, tm

Polecane:

NASA - Dziś minie Ziemię kolejna asteroida, która została odkryta w piątek
Tysiąc lat temu w Iraku zimy były częstrze
Peru - Obudził się stratowulkan El Misi po 500 latach, ostatnia erupcja była w XV wieku
W Arktyce lodu już przybywa, ale sytuacja nie jest ciekawa
Niemcy - Po 12 dniach wydobyto z jaskini Riesending speleologa, w akcji brało udział łącznie 728 osó...
Francja - Opracowano bardzo szybką metodę wyjątkowo wczesnego wykrywania raka płuc, test trwa 3 minu...
USA - Silna śnieżyca uderzyła w środkowo-zachodnią część kraju, szczególnie mocno dotknęła Chicago
San Vito di Cadore, Włochy - Po ogromnej ulewie rzeka błota i kamieni porwała turystów, zginęły co n...
Hong Kong, Chiny - Po największych upałach od 48 lat wystąpiła ogromna burza, w ciągu 12 godzin dosz...