Osiem ofiar śmiertelnych i setki zalanych domów – to skutki najgorszych od lat powodzi w Wielkiej Brytanii. Woda zalała także wiele dróg i pól w południowych regionach kraju, a setki ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

Powodzie na Wyspach są wynikiem ulewnych deszczy, które pojawiały się tam w ostatnich tygodniach. Wiele rzek wylało i zalało rozległe tereny. Nadal obowiązuje 100 ostrzeżeń przed powodzią na terenie Anglii i jedno w Walii.Największe ryzyko wystąpienia kolejnych rzek z brzegów występuje na południu, południowym wschodzie i południowym zachodzie Anglii, a także wzdłuż południowych i zachodnich wybrzeży Walii.

Prawie 5,5 metra wody

W walce z żywiołem brytyjskie służby ratownicze używają specjalistycznego sprzętu do wypompowania wody z zalanych posesji. Ochronę przed wysoką wodą tworzą również tysiące worków z piaskiem układanych wzdłuż brzegów rzek i granic posesji.

Specjaliści podają, że w piątek rano na Tamizie w punkcie pomiarowym w Goring odnotowano rekordowy stan wody (5,44 m). Według prognoz z każdą godziną powinien on się zmniejszać. Synoptycy przewidują, że w weekend pojawi się sporo rozpogodzeń i nie powinno padać.

Nie powinno padać

Mimo, że pogoda ma się poprawić w kolejnych dniach i nie obowiązują nowe ostrzeżenia przed deszczem, na drogach nie będzie najbezpieczniej. Pojawią się bowiem oblodzenia.

Od czasu świąt Bożego Narodzenia, pogoda na Wyspach przyczyniła się do śmierci ośmiu osób. Zalanych zostało ponad 1,7 tys. budynków w Anglii i kolejnych 140 w Walii. Mieszkańcy czekają na wypłatę odszkodowań.

Źródło: Reuters TV, BBC, tm

Polecane:

Nowa Zelandia - Duża erupcja wulkanu Mount Tongariro, chmura dymu i popiołu poleciała na 5 km
Bangladesz - Wirus ptasiej grypy H5N1 na dużej farmie, zabito 150 tys. kurcząt
Odkryto 28 nowych rodzin asteroid znajdujących się w głównym pasie planetoid
NASA - Ruszył projekt Grand Challenge, który ma na celu skatalogowanie wszystkich asteroid zagrażają...
Mali - Trzy przypadki gorączki krwotocznej wirusa Ebola, stacjonuje tam polski kontyngent z 19 żołni...
Wrzesień był najcieplejszy w historii pomiarów, to już piąty najcieplejszy miesiąc tego roku
Dijon, Francja - Kolejne świry na ulicach, rozjeżdżał autem przechodniów i krzyczał "Allah Akba...
USA - Rekord śniegu w Bostonie, w 30 dni spadło 183 cm białego puchu
Rosja - Zabił sześcioro swoich dzieci i ciężarną żonę