Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej, co umożliwiły zmiany w porozumieniu z francuską spółką energetyczną EDF, która jest inwestorem siłowni.

us-po-20-latach-wybuduja-pierwsza-elektrownie-atomowa-moc-silowni-wynosic-bedzie-3-2-gw

Rząd zapowiedział jednocześnie, iż wprowadzi nowe ramy prawne dla przyszłych zagranicznych inwestycji w krytycznie ważną brytyjską infrastrukturę, w tym w energetykę atomową.

Przyszła elektrownia Hinkley Point C w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii ma być pierwszą od ponad 20 lat nową brytyjską siłownią jądrową. Dzięki łącznej mocy 3200 megawatów będzie w stanie przez 60 lat zaspokajać 7 proc. zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na prąd.

 

Potrzeba czasu

Brytyjska premier Theresa May powstrzymała w lipcu niemal w ostatniej chwili podpisanie gotowej już umowy z EDF, przewidującej zbudowanie elektrowni przy finansowym wsparciu Chin w kwocie 8 mld dolarów. May oświadczyła wówczas, że potrzebuje czasu na przeanalizowanie całego projektu.

– Po dokładnym zbadaniu propozycji w sprawie Hinkley Point C podejmiemy szereg przedsięwzięć na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i zapewnimy, by Hinkley nie mogło zmienić właściciela bez zgody rządu. Dlatego postanowiliśmy kontynuować działania służące zbudowaniu pierwszej od pokolenia nowej elektrowni atomowej – powiedział cytowany przez rządowy komunikat minister do spraw biznesu Greg Clark.

Jak głosi komunikat, w myśl wprowadzonych w porozumieniu zmian “rząd będzie w stanie zapobiec sprzedaży pakietu kontrolnego EDF przed zakończeniem budowy bez wcześniejszej zapowiedzi i zgody ministrów”, a “istniejące uprawnienia i ramy prawne zapewnią rządowi zdolność do interwencji w sprzedaż udziału EDF po uruchomieniu Hinkley”.

 

Zadowolone Chiny

EDF oświadczyła, że uzgodniła z brytyjskim rządem utrzymanie swego pakietu kontrolnego. Współuczestnicząca w inwestycji chińska państwowa spółka nuklearna CGN (China General Nuclear Power Corporation) zadeklarowała swe “wielkie zadowolenie, że brytyjski rząd wyraził zgodę na projekt”.

EDF szacuje koszt budowy Hinkley Point C na 18 mld funtów (24 mld dolarów).

 

Źródło: PAP, tvn24bis

Polecane:

Słońce - Zbliża się nowe zagrożenie, mogą wystąpić rozbłyski klasy X
Słońce - Dzięki instrumentowi Hi-C zaobserwowano bezpośrednio rekoneksje magnetyczną w plazmie słone...
USA - Ciekawe zjawisko w Bennington w Kansas, przez godzinę tornado wirowało w jednym miejscu [Video...
Listopad 2013 najcieplejszym w historii pomiarów
Japonia - Nadzór jądrowy wydał zgodę na włączenie jednej z elektrowni atomowych
Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię 10 godzin wcześniej i przeleciała 170 razy dalej niż wyliczyli to ...
Antarktyda - Zaczyna się odradzać warstwa ozonowa, całkowite jej uzdrowienie może potrwać co najmnie...
Singapur - Pierwsze na świecie autonomiczne taksówki wyjechały na drogi
Aspartam (E951) blokuje aktywność enzymu jelitowego, słodzik ten może utrudniać odchudzanie, a nie u...