Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w Wielkiej Brytanii nowej elektrowni atomowej, co umożliwiły zmiany w porozumieniu z francuską spółką energetyczną EDF, która jest inwestorem siłowni.

us-po-20-latach-wybuduja-pierwsza-elektrownie-atomowa-moc-silowni-wynosic-bedzie-3-2-gw

Rząd zapowiedział jednocześnie, iż wprowadzi nowe ramy prawne dla przyszłych zagranicznych inwestycji w krytycznie ważną brytyjską infrastrukturę, w tym w energetykę atomową.

Przyszła elektrownia Hinkley Point C w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii ma być pierwszą od ponad 20 lat nową brytyjską siłownią jądrową. Dzięki łącznej mocy 3200 megawatów będzie w stanie przez 60 lat zaspokajać 7 proc. zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na prąd.

 

Potrzeba czasu

Brytyjska premier Theresa May powstrzymała w lipcu niemal w ostatniej chwili podpisanie gotowej już umowy z EDF, przewidującej zbudowanie elektrowni przy finansowym wsparciu Chin w kwocie 8 mld dolarów. May oświadczyła wówczas, że potrzebuje czasu na przeanalizowanie całego projektu.

– Po dokładnym zbadaniu propozycji w sprawie Hinkley Point C podejmiemy szereg przedsięwzięć na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i zapewnimy, by Hinkley nie mogło zmienić właściciela bez zgody rządu. Dlatego postanowiliśmy kontynuować działania służące zbudowaniu pierwszej od pokolenia nowej elektrowni atomowej – powiedział cytowany przez rządowy komunikat minister do spraw biznesu Greg Clark.

Jak głosi komunikat, w myśl wprowadzonych w porozumieniu zmian “rząd będzie w stanie zapobiec sprzedaży pakietu kontrolnego EDF przed zakończeniem budowy bez wcześniejszej zapowiedzi i zgody ministrów”, a “istniejące uprawnienia i ramy prawne zapewnią rządowi zdolność do interwencji w sprzedaż udziału EDF po uruchomieniu Hinkley”.

 

Zadowolone Chiny

EDF oświadczyła, że uzgodniła z brytyjskim rządem utrzymanie swego pakietu kontrolnego. Współuczestnicząca w inwestycji chińska państwowa spółka nuklearna CGN (China General Nuclear Power Corporation) zadeklarowała swe “wielkie zadowolenie, że brytyjski rząd wyraził zgodę na projekt”.

EDF szacuje koszt budowy Hinkley Point C na 18 mld funtów (24 mld dolarów).

 

Źródło: PAP, tvn24bis

Polecane:

Na Ukrainie nienotowane do tej pory opady śniegu i temperatura minus 20 st.C., w Chorwacji rekordowo...
Meksyk - Kolejna erupcja wulkanu Colima
Villa Castelli, Argentyna - Dwa śmigłowce zderzyły się podczas lotu, zginęło 10 osób, w tym francusc...
Ponad 10 milionów lat temu najdłuższa rzeka na świecie płynęła w przeciwnym kierunku niż obecnie, Am...
LosyZiemi - Ogromny wyrzut plazmy ze Słońca nastąpił z dwóch stron jednocześnie, większość plazmy od...
San Diego, USA - Z wiaduktu prosto na ludzi spadł samochód, 4 osoby zginęły, 9 rannych
Islandia - Będą wiercić najgorętszy otwór na świecie w nadziei na zrobienie potężnego i trwałego źró...
Stambuł, Turcja - Dwie eksplozje bomb w tłumie policjantów pilnujących meczu, zginęło 38 osób, z cze...
Wellington, Nowa Zelandia - Szukają pracowników na całym świecie, płacą za przelot i pobyt, potrzebu...