Pojazd Lola pobił rekord prędkości samochodów elektrycznych. Na torze wyścigowym RAF Elvington w Wielkiej Brytanii Lola rozwinęła prędkość 328,6 km/h. Pobiła tym samym rekord z 1974 roku należący do pojazdu Battery Box General Electric, który rozpędził się do 281,6 km/h.

Lola B12 69/EV to dzieło firmy Drayson Racing Technologies. Powstała ona w 2007 roku, a jej założycielem jest lord Drayson, były minister nauki i innowacji. Drayson Racing Technologies specjalizuje się w odoskonalaniu technologii motoryzayjnych, a zawody sportowe służa jej do promowania i testowania swoich osiągnięć. Zasypujemy przepaść dzielącą badania laboratoryjne i zastosowania komercyjne. Wykorzystujemy zawody sportowe do promowania i rozwijania technologii – stwierdzają przedstawiciele firmy.

Lola to zmodyfikowany pojazd startujący w zawodach Le Mans. Brytyjczycy zamontowali w nim silnik elektryczny o mocy 850 KM oraz zestaw lekkich akumulatorów, a karoserię wykonali z włókna węglowego. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zwiększanie prędkości pojazdu jest stosunkowo proste. Największym wyzwaniem stojącym przed producentami samochodów elektrycznych jest kontrolowanie sposobu w jaki akumulatory przechowują i uwalniają energię. Dopiero zwiększenie zasięgu pojazdów EV i skrócenie czasu ładowania akumulatorów uczyni te samochody praktycznymi.

Źródło: PhysOrg, KopalniaWiedzy.pl

Polecane:

Gwatemala - Duża erupcja wulkanu Fuego, chmura popiołu poleciała na 5 km, ewakuowano 33 tys. ludzi
Litwa, Białoruś, Ukraina - Ogromne ilości śniegu, 1800 samochodów w zaspach [Video]
Afryka Zachodnia - Ekspert doradza zastosowanie lekarstw eksperymentalnych w walce z epidemią wirusa...
Prawdopodobnie doszło do pierwszego zarażenie wirusem Ebola na terenie USA
USA - Eksperci mieli wątpliwości, co do konstrukcji statku kosmicznego Virgin Galactic
Meksyk - Popocatepetl zwiększył swoją aktywność, popiół wulkaniczny pokrył okoliczne tereny, zamknię...
Japonia - Przeprowadzono ciekawy eksperyment z dostrzeganiem zwierząt na rozmytych obrazkach
W Jemenie już 300 tysięcy osób zarażonych cholerą, 1706 osób zmarło
Opracowano technikę druku 3D metalowych elementów, będzie 100 razy szybsza i 20 razy tańsza od obrób...