Blady strach padł na studentów w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd zastanawia się nad wprowadzeniem systemu kar – w tym finansowych – dla tych, którzy popełniają plagiat lub płacą drugiej osobie za pisanie esejów akademickich.

Uniwersytet Oxforda

Rząd się na razie prowadzi konsultacje w tej sprawie w środowiskach akademickich. Jeśli podejmie stosowne decyzje, studenci uprawiający “kopiuj – wklej” albo ci, którzy płacą drugiej osobie za wypracowania i wręczają je na zaliczeniach jako swoje, będą mieli kłopoty. Nie chodzi tu jedynie o kary finansowe. Ich dane mogą także trafić do policyjnych kartotek.

Taka plama na życiorysie może poważnie zaważyć na karierze. Nieważne wówczas, jaki uniwersytet się kończy i z jakim wynikiem, pracy i tak się nie dostanie. Na pewno nie tej wymarzonej.

W ubiegłym miesiącu ankieta przeprowadzona przez dziennik “The Daily Telegraph” wykazała, że ponad 20 tys. studentów na brytyjskich uniwersytetach płaci w ciągu studiów średnio ponad 6,5 tys. funtów za eseje, których sami nie piszą. Zdobywają wyższe wykształcenie i otrzymują prestiżowe kwalifikacje. W rzeczywistości są nieuczciwi i nie zasługują na nie.

Brytyjskie uczelnie obawiają się, że ten proceder może wpłynąć negatywnie na utrzymywane przez nie standardy i reputację. Mogą przestać być atrakcyjne dla ludzi, którzy chcą zdobyć tytuł akademicki. Czesne za jeden tylko rok studiów na Wyspach to 9 tys. funtów – czyli 45 tys. zł.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Pierwsze bioniczne oko już działa, posiada 1500 pixeli i czarno-biały obraz
Francja - W Bordeaux znów pojawił się najgroźniejszy, krwotoczny szczep bakterii E. coli
Świeżo odkryta mała asteroida przeleci już w środę bardzo blisko Ziemi
Unia Europejska zezwoliła na uprawy kukurydzy genetycznie modyfikowanej 1507
Policja odkryła tunel o długości 800 metrów do przemytu narkotyków między USA, a Meksykiem, znalezio...
Odkryto hormon, za pomocą którego wątroba alarmuje o nadmiernym spożyciu alkoholu i słodyczy, jednoc...
Samochody napędzane wodą z pomocą pewnego wirusa, to nie fikcja - naukowcy opracowali nanoreaktor na...
USA - Pociąg staranował ciężarówkę w stanie Utah
Samsung zdradza plany produkcji układów w technologii od 8 do 4 nm, pracują nad źródłem silnego świa...