Ziemia zatrzęsła się nad Kanałem Bristolskim (południowo-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii). Brytyjska Służba Geologiczna (BGS) poinformowała, że siłę trzęsienia można ocenić na 4,1 stopnia w skali Richtera.

Ziemia zatrzęsła się około godziny 13.21 GMT (14.21 naszego czasu). Trzęsienie było odczuwalne w południowej Walii oraz w dwóch hrabstwach Anglii – Devon i Somerset.Według ekspertów epicentrum znajdowało się na morzu na północ od kurortu Ilfracombe, a na południe od miasta Gower, na głębokości 5 km.

“Dość gwałtowne drżenie”

Jeden z mieszkańców, który poczuł trzęsienie ziemi opisał je jako “dość gwałtowne”. Z kolei inny relacjonował, że “biurowiec zatrząsł się jak galareta i można było odczuć coś, jakby uderzenie w budynek”.

Przedstawiciele BGS poinformowali, że otrzymali wiele zgłoszeń o wstrząsach od mieszkańców z miejscowości: Dartmoor, Bristol, Taunton, Swansea, Llanelli, Exmouth, Barnstaple, Gloucester i South Molton.

To nic niezwykłego

Susanne Sargeant, z BGS, powiedziała, że wstrząsy w kanale “nie są czymś niezwykłym”. – To taki obszar w Kanale Bristolskim, który jest aktywny sejsmicznie. Mamy tutaj trzęsienia ziemi od czasu do czasu, a ostatnie miało miejsce w 2001 roku, w Hartland Point, 50 km na południowy zachód od dzisiejszego epicentrum – dodała.

Trzęsienie przestraszyło mieszkańców, jednak “nie powinno wywołać dużych szkód”, wyjaśnił Colin Taylor, profesor inżynierii sejsmicznej na Uniwersytecie w Bristolu.

– Te tak zwane płytkie trzęsienia ziemi zdarzają się od czasu do czasu w Wielkiej Brytanii i zazwyczaj są one spowodowane ruchem wewnątrz płyt, a nie między płytami  – dodał naukowiec.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Ankara, Turcja - Gwałtowny potop na ulicach tureckiej stolicy [Video]
Polska - Wilki w Małopolsce zagryzły już 340 zwierząt hodowlanych
Australia - Ogień dotarł do obserwatorium Siding Springs, gdzie znajduje się 15 ogromnych teleskopów
Japonia - Silne, ale głębokie trzęsienie ziemi na Hokkaido, magnituda 6.9, głębokość 100 km
Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Nikaragui, magnituda 6.4
Międzynarodowi darczyńcy oferują 3 miliardy dolarów na pomoc w ratowaniu słonego Jeziora Aralskiego
Za kilkadziesiąt lat odporność na antybiotyki może być najczęstszą przyczyną śmierci
Turcja - Nagłe załamanie pogody i potężna burza, zginęło 5 osób, ponad 100 jest rannych
Hamburg, Niemcy - Nad miastem zawisła biała chmura groźnego gazu, który ulatniał się z firmy chemicz...