Powodzie, sztormy i burze szaleją na zachodzie Europy. W piątek w Irlandii porywy wiatru osiągnęły prędkość nawet 130 km/h. Ponad 15 tysięcy domów nadal nie ma prądu, a w wielu miejscach pojawiły się podtopienia. Jednak synoptycy nie mają dobrych informacji. Wkrótce do Wysp może dotrzeć kolejny głęboki niż.

Trudna sytuacja panuje zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Irlandii. Ulewy na Wyspach doprowadziły do powstania 50 lokalnych podtopień.

Tysiące mieszkańców bez prądu

W piątek prócz deszczu znowu pojawiły się tam silne wiatry, w efekcie czego tysiące mieszkańców pozostały bez prądu. Nadal 13 tys. domów w północnej części Anglii i Walii nie ma dostępu do energii elektrycznej. Władze, w obawie o mieszkańców, wydały ponad 100 ostrzeżeń przeciwpowodziowych.

W piątek David Cameron odwiedził południe kraju, które zostało najbardziej dotknięte przez żywioł. Mieszkańcy żalili się premierowi, że ze wszystkim zostali sami, ponieważ służby porządkowe nie chciały pracować w święta.

Pogoda znowu się pogorszy

Silne wiatry i ulewne deszcze sięgnęły także Belgii. Wiatr osiągnął tam wartość ponad 90 km/h. W efekcie złej pogody powalonych zostało kilkadziesiąt drzew, które zniszczyły wiele domów i samochodów.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Choć weekend będzie w miarę suchy i pogodny, to kolejne dni znowu przyniosą załamanie pogody.

Zachód Europy od dłuższego czasu zmaga się ze skutkami żywiołu. Ostatni potężny niż zaczął psuć pogodę na Wyspach w poniedziałek 23 grudnia. W efekcie huraganowych wiatrów zginęło wówczas pięć osób w Wielkiej Brytanii, a jedna we Francji.

Źródło: ENEX, BBC, tm

Polecane:

Szwecja - Naukowcy opracowali molekularny katalizator, teraz sztuczna fotosynteza niemal tak szybka ...
Nowa Zelandia - Niespodziewane obfite opady śniegu i silny wiatr w Christchurch
Szwajcaria - Na drogę spadła 200 tonowa skała
Słowenia - Dwa dni ulewnych deszczy i duża powódź na północy kraju, fala powodziowa płynie do Chorwa...
Francja - Hiszpański statek towarowy przewożący nawozy przełamał się na pół po tym po uderzeniu w fa...
Hakerzy wykradli dane 1.3 miliona klientów firmy Orange, to już drugi raz w ciągu trzech miesięcy
Argentyna - Buenos Aires pod wodą [Video]
Siedem miesięcy temu: ISIS grozi, że zaleje Europę imigrantami, "Wyślemy wam 500 tysięcy ludzi ...
Życie na Ziemi mogło powstać miedzy innymi dzięki temu, że planeta posiada pole magnetyczne, które c...