Londyńscy budowlańcy znaleźli masowy grób, w którym, według specjalistów, znajdują się zwłoki 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku. Brytyjscy naukowcy liczą, że dzięki odkryciu uda się dowiedzieć czegoś więcej o epidemii, która 350 lat temu zabiła piątą część populacji Londynu.

UK - W Londynie znaleziono masowy grób ze zwłokami 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku -2

Odkrycia dokonali pracownicy budowlani, którzy budują stację kolejową przy Liverpool Street w Londynie. Dokopali się do nagrobka z datą “1665” i licznych ludzkich kości.

Wezwani na miejsce archeolodzy stwierdzili, że ciała były najprawdopodobniej pochowane w drewnianych trumnach, które od tego czasu kompletnie zgniły. Ponadto eksperci są przekonani, że zwłoki znalazły się w tym miejscu tego samego dnia, co wskazywałoby na to, że były ofiarami plagi.

UK - W Londynie znaleziono masowy grób ze zwłokami 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku -3

Jedna z ostatnich takich plag

Osteolodzy z Londyńskiego Muzeum Archeologii (MOLA) zbadają znalezione szczątki, by odpowiedzieć na pytanie, czy wielka zaraza 1665 roku była spowodowana przez dżumę, jak przypuszczają historycy, czy też inną chorobę zakaźną.

– Mamy nadzieję, że szczegółowa analiza osteologiczna pozwoli określić, czy ci ludzie faktycznie padli ofiarą wielkiej zarazy i być może dowiedzieć się czegoś więcej o rozwoju tej choroby zakaźnej – powiedział starszy osteolog MOLA, Mike Henderson.

UK - W Londynie znaleziono masowy grób ze zwłokami 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku -1

– Ten masowy grób, tak odmienny od innych pochówków na cmentarzu Bedlam (który znajdował się tam, gdzie dziś stoi stacja kolejowa Liverpool Street – red.), powstał najprawdopodobniej w reakcji na jakieś katastrofalne wydarzenie. Tylko bliższa analiza pozwoli rozstrzygnąć, czy jest to masowy grób ofiar wielkiej zarazy 1665 roku – skomentował archeolog prowadzący prace na stacji Liverpool Street, Jay Carver.

UK - W Londynie znaleziono masowy grób ze zwłokami 30 ofiar wielkiej zarazy z 1665 roku -4

Wielka zaraza w latach 1665-1666 zabiła zdaniem badaczy od 75 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców Londynu. Zdaniem historyków była to dżuma, wywołana przez bakterię Yersinia pestis, której roznosicielami były szczury. Zarazie przypisuje się określenie “wielka”, gdyż była jedną z ostatnich tak powszechnych epidemii w Europie.

Polecane:

Deszcz martwych ptaków przeraził mieszkańców Włoch
Francja - 33 małe pęknięcia zbiorników w siedmiu elektrowniach atomowych, władze wiedziały o tym od ...
Komórki pobrane z przegrody nosowej są w stanie naprawić wady chrząstki stawu kolanowego
Pojawiło się nowe zdjęcie planety karłowatej Ceres wykonane przez sondę Dawn
Gwatemala - W lawinie błotnej, która zeszła 10 dni temu zginęło 266 osób, kilkadziesiąt osób nadal j...
Kenia - Makabryczne odkrycie archeologów, ślady prehistorycznej masakry sprzed 10 000 lat [Video]
Wykryto cztery poważne luki bezpieczeństwa w urządzeniach z systemem Android opartych na chipsetach ...
Tennessee, USA - Pojawiła się dziwna fala zjawiska "Creepy clown", osoby przebrane za klau...
Samsung zaczyna produkcję 8 GB modułów pamięci RAM do smartfonów w technologii 10nm, osiągają transf...