Zastanawiałeś się dlaczego kamienie w Stonehenge są ułożone pionowo? Nawet naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego głazy ułożone są w taki nienaturalny sposób. Tajemniczość tego miejsca spędza naukowcom sen z powiek. Tymczasem, zagadka powoli się rozwiązuje. Archeolodzy odkryli 15 nowych obiektów pod Stonehenge.

Stonehenge

 

Naukowcy poczynili ogromne postępy w rozszyfrowywaniu tajemnic Stonehenge. Jest to jedna z najbardziej zagadkowych zabytków starożytnego świata. Pod tą europejską megalityczną budowlą kryją się rzeczy, których nie zobaczymy na własne oczy. Brytyjscy i austriaccy naukowcy znaleźli skały dopiero pod powierzchnią ziemi.

 UK - Za pomocą georadaru odkryto 15 nowych kamiennych obiektów pod Stonehenge

– Stonehenge jest krajobrazem, który jest objęty największą ilością badań na Ziemi. Nasze obserwacje sprawiły, że miejsce to już nigdy nie będzie postrzegane, w taki sposób, jakim był do tej pory – informuje Vince Gaffney, profesor z Uniwersytetu w Birmingham.

Tajemnica tkwi w środku

Specjaliści za pomocą georadaru przebadali wnętrze ziemi. Odkryli 15 kamiennych obiektów w sąsiedztwie znanej budowli. Według profesora Gaffney’a zostały one umieszczone około 4 tys. lat temu na dawnej drodze, która prowadziła do tego obiektu. Stanowią one część kamiennej alei, tworzą rowy, fosy a nawet grobowce.

– Będziemy musieli na nowo narysować prehistoryczną mapę tej okolicy. Stonehenge nie ma 100 metrów średnicy, lecz zajmuje obszar o promieniu 1,5 kilometra. Nie był odosobnionym obiektem, lecz w starożytnych czasach tętnił życiem. – tłumaczy Gaffney.

Kamienny korowód

Stonehenge jest megalitem, który znajduje się w południowej części Anglii. Leży 13 kilometrów od miasta Salisbury. Naukowcy uznają, że budowla ma związek z kultem Słońca i Księżyca. Obiekt prawdopodobnie był kalendarzem oznaczającym pory roku. Niektórzy twierdzą, że był też swojego rodzaju obserwatorium astronomicznym. Badania wskazują, że kamienie w Stonehenge pochodzą z epoki neolitu i brązu, a ich powstanie datuje się na rok 2600 przed naszą erą. 30 głazów układa się w okręgu o średnicy 40 metrów. 

Dom Bogów

– Fakty potwierdzają, że miejscowa ludność uważała Stonehenge za miejsce święte. Przybywali tam ludzie chorzy, którzy wierzyli, że zostaną wyleczeni przez Bóstwa, które zamieszkują w jego okolicy – informuje Prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu w Bournemouth.

Ostatnie odkrycia wskazują, że Stonehenge nie ujawniło nam jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Archeolodzy mają nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda im się rozwiązać odwieczną zagadkę.

Polecane:

Urugwaj - Naukowcy wyhodowali zielone owce po wszczepieniu białka meduzy
Pole magnetyczne w ostatnich czterech dniach wykazuje kolejny cykl
Villa Castelli, Argentyna - Dwa śmigłowce zderzyły się podczas lotu, zginęło 10 osób, w tym francusc...
USA - Na Uniwersytecie Stanforda stworzono baterie aluminiowo-jonowe, wytrzymają 7.5 tysiąca cykli, ...
Coś dla smakoszy ze szczyptą adrenaliny - najniebezpieczniejsze potrawy świata
USA - W badaniach przeciwko malarii badacze oszukali komary blokując ekspresję genu związanego z det...
Szwecja - W kamieniołomie znaleziono nieznany dotąd kawałek skały, który różni się od innych dotychc...
Polska - Ciekawy eksperyment pokazał powszechność zjawiska drapieżnych czasopism i pracowników nauko...
NASA pracuje nad reaktorami jądrowymi, które zasilą bazy na Księżycu i na Marsie, do utrzymania bazy...