Powyżej 40. roku życia progi reakcji układu przedsionkowego, który odpowiada za czucie głębokie, równowagę i dotyk, zaczynają się podwajać co 10 lat. Wg naukowców z Massachusetts Eye and Ear, odzwierciedla to spadek zdolności odbierania informacji dot. ruchu, równowagi i orientacji w przestrzeni.

uklad-przedsionkowy

Układ przedsionkowy

Podwyższone progi reakcji silnie korelowały ze słabszymi wynikami testów na równowagę, a z wcześniejszych badań wiemy, że u takich osób ryzyko upadku jest dużo wyższe – podkreśla dr Daniel M. Merfeld.

schemat-ucha-i-nerw-przedsionkowy

Schemat ucha i nerw przedsionkowy

Amerykanie ujawniają, że na pewnym etapie życia ponad połowa populacji zgłosi się do lekarza z objawami związanymi z układem przedsionkowym, np. zawrotami głowy czy nieostrym widzeniem.

By sprawdzić, czy płeć i wiek wpływają na działanie układu przedsionkowego, autorzy publikacji z pisma Frontiers in Neurology poddali 105 zdrowych osób w wieku od 18 do 80 lat testom ruchowym i na równowagę. Mierzyli próg reakcji, czyli określali najsłabszy ruch/bodziec postrzegany poprawnie przez ochotnika. O ile nie stwierdzono różnic między kobietami i mężczyznami, o tyle powyżej 40. r.ż. progi wzrastały dla wszystkich badanych rodzajów ruchu.

Okazało się, że wzrastające progi reakcji silnie korelowały z niemożnością ukończenia standardowego testu na równowagę. Naukowcy podkreślają, że to pokazuje, jak mocno układ przedsionkowy wpływa na ryzyko upadku.

Skoro gorsze funkcjonowanie przedsionkowe prowadzi do upadków, być może potrafilibyśmy opracować pomoce lub ćwiczenia terapeutyczne […], które by je usprawniały – podsumowuje Merfeld.

 

Źródło: Massachusetts Eye and Ear, KopalniaWiedzy.pl

Polecane:

Chile - Płoną hektary lasów, ogień spalił 70 gospodarstw domowych
Amerykańskie NSA nagrało 70 milionów rozmów telefonicznych Francuzów w niecały miesiąc, szpiegowali ...
Hawaje, USA - Rośnie poziom lawy w komorze wulkanu Kilauea w reakcji na burze geomagnetyczne
Ałmaty, Kazachstan - Upały podtopiły lodowiec, duża ilość wody spowodowała ogromne osuwisko ziemi, e...
Chiny - Katastrofa w Shenzhen, osuwająca się ziemia zniszczyła 33 budynki, dziesiątki zabitych [Aktu...
Rosja - Silne trzęsienie ziemi na Kamczatce, magnituda 7.2
Turcja - Wojsko udostępniło film z ćwiczeń, jak rakieta łamie i zatapia okręt
Choroba Alzheimera może dotknąć nawet trzyletnie dzieci, u których mózg dopiero się rozwija
Druk tuszami z domieszką srebra i węgla umożliwi ukrycie tekstu, który będzie widoczny tylko przy da...