Powyżej 40. roku życia progi reakcji układu przedsionkowego, który odpowiada za czucie głębokie, równowagę i dotyk, zaczynają się podwajać co 10 lat. Wg naukowców z Massachusetts Eye and Ear, odzwierciedla to spadek zdolności odbierania informacji dot. ruchu, równowagi i orientacji w przestrzeni.

uklad-przedsionkowy

Układ przedsionkowy

Podwyższone progi reakcji silnie korelowały ze słabszymi wynikami testów na równowagę, a z wcześniejszych badań wiemy, że u takich osób ryzyko upadku jest dużo wyższe – podkreśla dr Daniel M. Merfeld.

schemat-ucha-i-nerw-przedsionkowy

Schemat ucha i nerw przedsionkowy

Amerykanie ujawniają, że na pewnym etapie życia ponad połowa populacji zgłosi się do lekarza z objawami związanymi z układem przedsionkowym, np. zawrotami głowy czy nieostrym widzeniem.

By sprawdzić, czy płeć i wiek wpływają na działanie układu przedsionkowego, autorzy publikacji z pisma Frontiers in Neurology poddali 105 zdrowych osób w wieku od 18 do 80 lat testom ruchowym i na równowagę. Mierzyli próg reakcji, czyli określali najsłabszy ruch/bodziec postrzegany poprawnie przez ochotnika. O ile nie stwierdzono różnic między kobietami i mężczyznami, o tyle powyżej 40. r.ż. progi wzrastały dla wszystkich badanych rodzajów ruchu.

Okazało się, że wzrastające progi reakcji silnie korelowały z niemożnością ukończenia standardowego testu na równowagę. Naukowcy podkreślają, że to pokazuje, jak mocno układ przedsionkowy wpływa na ryzyko upadku.

Skoro gorsze funkcjonowanie przedsionkowe prowadzi do upadków, być może potrafilibyśmy opracować pomoce lub ćwiczenia terapeutyczne […], które by je usprawniały – podsumowuje Merfeld.

 

Źródło: Massachusetts Eye and Ear, KopalniaWiedzy.pl

Polecane:

Indie - Monsunowa powódź zabiła już ponad 100 osób, 400 tys. ludzi pozbawiła dachu nad głową, a dwa ...
Mars - Bryły zmrożonego dwutlenku węgla żłobią wydmy
Najbardziej niebezpieczna droga w Rosji, zniszczona została podczas powodzi
Sonda Voyager zarejestrowała "falę słonecznego tsunami", która wywołała wibracje plazmy ob...
W środę nastąpi osadzenie lądownika Philae na komecie 67P/ Churyumov-Gerasimenko
Tajwan - Do 17 wzrosła liczba ofiar tajfunu Soudelor, 4 mln osób bez prądu, ucierpiało 812 szkół, w ...
Gooligan, to szkodliwy kod na Androida 4 i 5, który zaatakował już ponad milion kont Google'a
Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk, który przeleciał nad Japonią i spadł do morza
Finlandia -Wkrótce pozwolenie na broń będzie można uzyskać przez internet, bez jakichkolwiek testów