Wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko udało się sfilmować nad Ukrainą.

W sobotę 3 czerwca Igor Kibalczicz zauważył wyjątkową chmurę w kształcie długiego walca nad wybrzeżem Morza Azowskiego, na południu Ukrainy.

Aż 1000 kilometrów długości

Zjawisko, które nagrał to „Chwała Poranna” (ang. Morning Glory), jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów meteorologicznych świata. Chmura tworzy charakterystyczny wał, a jej podstawa znajduje się zwykle na wysokości około 300 metrów nad ziemią. Chmura porusza się z prędkością około 50-60 km/h, od morza w kierunku lądu. Jej długość może osiągać nawet 1000 km, rozciągając się od jednego krańca horyzontu po drugi.

 

Tworzą ją dwie warstwy powietrza

W nocy gdy temperatura powietrza spada i  równocześnie dochodzi do jej inwersji tworzą się dwie warstwy – chłodnego i ciepłego powietrza. Cieplejsza górna warstwa stanowi stabilną „pokrywę” dla warstwy zimnego powietrza znajdującego się blisko powierzchni. Pod cieplejszą warstwą tworzą się fale powietrza (które dociera np. od strony lądu) i poruszają się ruchem kołowym. Zjawisko widać dopiero rano – wtedy walec wędrujący poniżej warstwy ciepłego powietrza formuje zasadniczą chmurę Morning Glory. Zjawisko trwa do momentu aż inwersja temperatury zniknie w ciągu dnia. Chmura znika najczęściej po przebyciu kilkuset kilometrów.

 

Najczęściej w Australii

Pojawienie się „Chwały Porannej” nad Ukrainą jest niezwykłe, bo zwykle powstaje ona w konkretnym miejscu w Australii. Jest to fenomen, który objawia się na tamtejszym niebie od późnego sierpnia do wczesnego listopada (zwłaszcza w okolicach Zatoki Karpentaria i półwyspu Jork. Rodzinnym miastem niezwykłej chmury jest Burketown w Queensland, na północy kontynentu. Miejscowość licząca 178 mieszkańców, leży w najbardziej wyludnionym rejonie Australii. To jednak tam, co roku, turyści oczekują „Chwały”.

 

Źródło: wikipedia/polskieradio.pl/Igor Kibalczicz/facebook, tvnmeteo

Polecane:

Współczesna forma niewolnictwa - 115 milionów dzieci ofiarą wyzysku
Antarktyda - Pod lodem znaleziono największy kanion na Ziemi, głęboki na 800 metrów, długi na 1000 k...
Włochy - Pielęgniarka zabiła 13 pacjentów w szpitalu w Toskanii, podawała im śmiertelne dawki przeci...
Nie powiodła się próba napompowania modułu BEAM zadokowanego do ISS
Japonia - Wojsko w stanie gotowości w związku z możliwością odpalenia rakiety balistycznej przez Kor...
Na północy Meksyku napadało 18 cm śniegu, temperatura spadła do minus 7 st.C., pozamykano szkoły i a...
Flums, Szwajcaria - W niedzielę 17-latek zaatakował kilka osób siekierą
Dwa największe wulkany w Islandii coraz bardziej niespokojne, kolejne wulkany zaczynają wykazywać ak...
Praga, Czechy - Podczas zawodów lekkoatletycznych, zawodnik pchnął 6-kilogramową kulą i trafił sędzi...