Urząd bada, czy Allegro manipuluje wynikami wyszukiwania. Od 21 czerwca UOKiK prowadzi postępowanie w związku ze skargami przedsiębiorstw. Portal przekonuje, że działa zgodnie z prawem i czeka na wyniki kontroli.

Zażalenia przedsiębiorców, które wpływały do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczyły zmiany w sposobie funkcjonowania serwisu. Według firm, produkty sprzedawane przez oficjalny sklep Allegro są promowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne propozycje.

– Chcemy wstępnie ustalić, czy, w związku z działaniami Grupy Allegro, mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego, w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – wyjaśnia prezes UOKiK-u, Marek Niechciał.

Urząd interesuje się szczególnie sprzedażą elektroniki, która jest również pod lupą Komisji Europejskiej. Niedawno Google musiało zapłacić karę 2,4 mld euro za stosowanie nieuczciwych praktyk biznesowych. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie i UOKiK na razie prowadzi postępowanie w sprawie a nie przeciwko temu przedsiębiorstwu. Allegro odpowiada, że to nie pierwsze podobne działanie urzędu i deklaruje pełną współpracę z kontrolerami:

– Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK – przyznaje Paweł Klimiuk z Allegro. – Udostępniamy urzędnikom informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania. Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Działamy w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania – przekonuje przedstawiciel serwisu.

 

Źródło: chip

Polecane:

Ukraina - Zmienili zdanie, znów będą mieli czas letni i zimowy
Rosja - Prawdopodobnie opracowano preparat wydłużający życie, czyli zwiększający produkcję komórek m...
14 kwietnia 2026 asteroida "2013 GM3" może przelecieć zaledwie 8600 km nad Ziemią, ma 20 m...
Prawdopodobnie wkrótce będzie możliwe wymazanie u ludzi niechcianych wspomnień, nie naruszając przy ...
Naukowcy stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie
Zbyt niski poziom witaminy D we krwi dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu
Takie spanie zwierzętom nawet się nie śniło - wyniki badań nad fazami snu ujawniają wielką przewagę ...
Komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej po przeprogramowaniu będą w stanie wytwarzać insuli...
Nowy Jork, USA - W okolicy trzech lotnisk zabito już około 70 tysięcy ptaków