Owce stały się zielone – to efekt ostatniego eksperymentu naukowców z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo. Po wszczepieniu białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra zwierząt zmienia kolor.

Zwierzęta wyhodowane przez naukowców są potencjalną szansą dla chorych ludzi. Dzięki wszczepianiu zwierzętom ludzkich genów np. krowa może produkować ludzkie mleko, a pewna ryba pomagać w badaniach nad rakiem.

Zielony to kolor optymistyczny

– Nauka rozwinęła się w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań, by pomóc w leczeniu ludzi – powiedział Alejo Menchaca, kierujący zespołem z Instytutu Pasteura, cytowany przez Mercopress. Wszczepienie owcom fluorescencyjnego białka (GFP) meduzy Aequorea victoriasprawiło, że ich skóra w świetle ultrafioletowym staje się zielona.

Badacze pragną w ten sposób zaprezentować możliwości, jakimi dysponuje współczesna medycyna. Wszczepianie fragmentów DNA do obcych organizmów skutkuje powstaniem określonych białek, które mogą pomóc w leczeniu wielu chorób, na które dotychczas nie znaleziono sposobu. Fluorescencyjny gen meduzy pomaga w badaniach – dzięki niemu naukowcy mogą dokładniej obserwować zmiany w organizmie. Działa jak marker – wszczepiając go np. w komórki rakowe, naukowcy mają jasny kontrast między zdrową, a chorą tkanką. To pozwala na precyzyjniejsze obserwacje.

„Żyją tak samo – są bardziej kochane”

– Technika jest złożona i wymaga wiele pracy. W efekcie zajmuje też wiele czasu. Zainteresowanie jest globalne, popyt ogromny ale to wciąż bardzo powolny okres – zaznaczył Menchaca. Przewiduje jednak, że dalsze postępy mogłyby wywołać spore zainteresowanie firm farmaceutycznych. Uspokoił też ekologów, że zmodyfikowane genetycznie owce żyją tak samo jak wszystkie inne. Są tylko uważniej obserwowane, lepiej karmione. – Nic złego im się nie dzieje – zapewnił naukowiec.

Owce zmodyfikowane (PAP/EPA)

Źródło: Merco Press/PAP, tm

Polecane:

Kreta, Grecja - Niezwykłe znalezisko na dnie morza, 4 wraki statków z okresu rzymskiego i bizantyjsk...
Kanada - Dwie trąby powietrzne w 15 minut o sile F-0 i F-1
USA - Wygładzała zmarszczki za pomocą komórek macierzystych, po zabiegu wyrosły w powiece małe kości
Rosja i Japonia usiądą do rozmów w sprawie Wysp Kurylskich, spór trwający 70 lat może się wkrótce za...
Astronauci będą musieli wyjść trzy razy w przestrzeń kosmiczną, żeby usunąć awarię pompy chłodzenia ...
Japonia - Ogromny pożar na tankowcu w pobliżu portu Himeji
Może być przełom w walce z wirusem Ebola, stworzono test na obecność wirusa z kropli krwi lub moczu,...
Nowy Jork, USA - Po 13 latach od ataków terrorystycznych otwarte zostało Centrum Handlu Światowego
LosyZiemi - Wstrząsy sejsmiczne i burza geomagnetyczna 04-06.09.2015 r.