Urugwajczycy walczą z siłami natury. W ostatnich dniach kraj zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Lokalne media mówią o powodzi stulecia. Poza tym w trzech departamentach szalało tornado, które niszczyło wszystko, co napotkało na swojej drodze.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado

W ostatnich dniach pogoda daje się we znaki wielu mieszkańcom Urugwaju. Trudna sytuacja jest m.in. w departamentach Rio Negro, Duranzo i Cero Largo, gdzie pojawiło się tornado. Silny i porywisty wiatr niszczył budynki, uszkodził linie energetyczne, powalił na drogi drzewa.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -5

– Słyszeliśmy podmuchy wiatru, po kilku sekundach na dach spadła antena. Nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało – relacjonował w wywiadzie dla lokalnych mediów Pascual Souzes.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -4

Ogromne straty

W mieście Villa del Carmen (45 km od stolicy departamentu Duranzo) w zaledwie 5- 6 minut silny wiatr dosłownie niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Na ulicach leżały powalone drzewa. Wiele budynków gospodarczych i domów zostało zniszczonych. Uszkodzone zostały również linie energetyczne i latarnie.

– Dwa lata poświęceń i inwestycji za 10 tys. dolarów zostało zniszczonych. Jedyne co pozostało to podłoga – relacjonowała jedna z mieszkanek miasta, której wiatr doszczętnie zniszczył dom.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -2

Powódź stulecia

Jednak nie tylko silny wiatr dokuczał mieszkańcom Urugwaju. W ostatnich dniach w tym kraju odnotowano intensywne opady deszczu. Woda zalała rozległe obszary na całej szerokości Urugwaju.

Tragiczna sytuacja jest w Montevideo. Ulice urugwajskiej stolicy zaczęły przypominać rwące potoki. Woda wdzierała się do budynków gospodarczych i domów. Lokalne media opisują aktualną sytuację jako najgorszą powódź stulecia. W ciągu zaledwie pół godziny spadło 63 l/mkw. wody, kiedy średnia dla całego miesiąca wynosi 78 l/mkw.

 Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -3

Polecane:

Indie, Nepal - Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, co najmniej 50 osób zabitych
Wirus komputerowy - Celem nowego groźnego wirusa Duqu mogą być elektrownie atomowe
Rosja - Kolejne składowisko zagrażające środowisku, tony kwasu siarkowego i czterochlorku węgla
Odkryto enzym odpowiedzialny za objawy choroby Alzheimera
Wkrótce może zamienimy Wi-Fi na Li-Fi, gdzie komunikacja będzie oparta o światło widzialne z LED o p...
Prawie tysiąc specjalistów z całego świata dyskutowało nad ekstremalnymi zmianami pogody, ludzkość b...
Na planecie karłowatej Ceres znajduje się tajemnicza stożkowata góra o wysokości 6 km
Sri Lanka - Zgodnie z zapowiedziami, w piątek trzynastego listopada na niebie pojawił się świecący o...
Włochy - Wystąpiła seria silnych wstrząsów sejsmicznych, magnitudy 5.3, 5.7, 5.3 w skali Richtera, w...