Urugwajczycy walczą z siłami natury. W ostatnich dniach kraj zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Lokalne media mówią o powodzi stulecia. Poza tym w trzech departamentach szalało tornado, które niszczyło wszystko, co napotkało na swojej drodze.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado

W ostatnich dniach pogoda daje się we znaki wielu mieszkańcom Urugwaju. Trudna sytuacja jest m.in. w departamentach Rio Negro, Duranzo i Cero Largo, gdzie pojawiło się tornado. Silny i porywisty wiatr niszczył budynki, uszkodził linie energetyczne, powalił na drogi drzewa.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -5

– Słyszeliśmy podmuchy wiatru, po kilku sekundach na dach spadła antena. Nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało – relacjonował w wywiadzie dla lokalnych mediów Pascual Souzes.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -4

Ogromne straty

W mieście Villa del Carmen (45 km od stolicy departamentu Duranzo) w zaledwie 5- 6 minut silny wiatr dosłownie niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Na ulicach leżały powalone drzewa. Wiele budynków gospodarczych i domów zostało zniszczonych. Uszkodzone zostały również linie energetyczne i latarnie.

– Dwa lata poświęceń i inwestycji za 10 tys. dolarów zostało zniszczonych. Jedyne co pozostało to podłoga – relacjonowała jedna z mieszkanek miasta, której wiatr doszczętnie zniszczył dom.

Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -2

Powódź stulecia

Jednak nie tylko silny wiatr dokuczał mieszkańcom Urugwaju. W ostatnich dniach w tym kraju odnotowano intensywne opady deszczu. Woda zalała rozległe obszary na całej szerokości Urugwaju.

Tragiczna sytuacja jest w Montevideo. Ulice urugwajskiej stolicy zaczęły przypominać rwące potoki. Woda wdzierała się do budynków gospodarczych i domów. Lokalne media opisują aktualną sytuację jako najgorszą powódź stulecia. W ciągu zaledwie pół godziny spadło 63 l/mkw. wody, kiedy średnia dla całego miesiąca wynosi 78 l/mkw.

 Urugwaj - Powódź stulecia i tornado -3

Polecane:

Skandynawia - Zniszczenia po przejściu burzy, rozwalone domy, uszkodzone drogi
Japonia - Gigantyczne powodzie w zachodniej części kraju, spadło nawet 507 litrów na metr kwadratowy...
Rosja - Wąglik na Syberii, jedna osoba zmarła
Australia - Tygrys tasmański wyginął przez człowieka, a nie epidemię tajemniczej choroby
Wkrótce może zamienimy Wi-Fi na Li-Fi, gdzie komunikacja będzie oparta o światło widzialne z LED o p...
UK - Japończycy prawdopodobnie wybudują elektrownię atomową
Nowy łazik marsjański będzie miał aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla i nagrywanie 3D, ...
USA - Uratowano mężczyznę, który dryfował 66 dni na otwartym morzu, jadł surowe ryby i łapał deszczó...
Zatoka Strapień, Chile - Morze wyrzuciło 337 martwych wielorybów, z czego 32 to szkielety, eksperci ...