Fala upałów nad Polską wydaje się być niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyła amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), minionego tygodnia padło ponad 2 tys. rekordów temperatury. Zdaniem synoptyków, to skutek mało śnieżnej zimy na równiach.

 

Miniony tydzień skończył się 2 tys. rekordów ciepła w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że w ciągu tego tygodnia w USA statystycznie co pięć minut padał nowy rekord temperatury.

Nadzwyczajnie ciepły był też cały czerwiec – odnotowano w nim 3,2 tys. rekordów.

Upały trapią przede wszystkim centrum kraju; 237 rekordów ciepła zanotowano w Teksasie, 226 w Kolorado, 164 w Kansas, 126 w Missouri, a 115 w Arkansas. Jednak fala gorąca nie ominęła i wschodu USA, który zmagał się z nią w ubiegłym tygodniu, do czasu nadejścia niszczycielskich burz, w których zginęły co najmniej 22 osoby. 

Niecodziennie ciepło

Synoptyk NOAA Alex Sosnowski uznał, że liczba rekordów jest niecodzienna. Powiedział też, że podczas gdy niektóre przyczyny trapiącej USA fali gorąca są niejasne, to głównym powodem jest zanik pokrywy śnieżnej na amerykańskich równinach późną zimą.

Według niego ciepło słoneczne – zamiast topić śnieg – ogrzewało grunt, który z kolei podniósł temperaturę powietrza. Wzrost temperatury doprowadził do przyspieszonej wegetacji zbóż, a teraz brak opadów ją zatrzymał.

– To właśnie tak wygląda globalne ocieplenie – komentuje profesor nauk o Ziemi z uniwersytetu stanu Arizona, Jonathan Overpeck. – To zdecydowanie to, przed czym ostrzegałem ja i wielu innych naukowców.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Martenzyt to metal, który może zmieniać kształt nie uszkadzając struktury wewnętrznej
Turcja - Wybuch w kopalni niedaleko Izmiru, 232 osoby zginęły, nawet 150 osób może być uwięzionych 2...
W niedziele w największych metropoliach świata odbyły się wielotysięczne demonstracje na rzecz ochro...
Porównywano rozmieszczenie ciemnej materii na podstawie obserwacji jednoczesnej kolizji czterech gal...
Pyton zjadł posiłek wraz ze sztućcami
Słabnące pole magnetyczne Ziemi nie jest czymś nadzwyczajnym, aktualnie jest znacznie silniejsze, ni...
Telewizja Sky News otrzymała dokumenty zawierające dane personalne 22 tysięcy osób, które dołączyły ...
Niemcy - Jeździł rowerem po Monachium i atakował ludzi nożem
Meksyk - Ostatnie wiercenia w kraterze Chicxulub na dnie Zatoki Meksykańskiej ujawniły nowe informac...