Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zbiera codziennie blisko 200 mln wiadomości sms-owych z całego świata, uzyskując dzięki temu informacje o podróżach i kontaktach użytkowników telefonów – poinformował brytyjski dziennik „Guardian”.

Według gazety, ujawniło to śledztwo, prowadzone przez nią wspólnie z brytyjską telewizją Channel 4, w oparciu o materiały, jakie dostarczył były współpracownik NSA Edward Snowden.

Z dokumentów będącej partnerką NSA brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ wynika, iż używany przez Amerykanów program o nazwie Dishfire bez wyboru gromadzi „niemal wszystko co się da”. Stworzoną w ten sposób bazę danych sms-ów NSA wykorzystuje na przykład do uzyskiwania informacji o planach podróży czy transakcjach finansowych – także tych osób, których nie podejrzewa się o jakąkolwiek nielegalną działalność.

 

Szczegółowa inwigilacja

Jak podaje „Guardian”, każdego dnia przechwytywane alarmy roamingowe pozwalają na ustalenie szczegółów 1,6 mln przekroczeń granic państwowych. Liczba potencjalnie obserwowanych przez NSA transakcji finansowych, jakie realizuje się poprzez polecenia tekstowe lub podłączenie karty kredytowej do telefonu komórkowego, przekracza 800 tys. dziennie.

Według dokonanej przez NSA w 2011 roku prezentacji programu Dishfire, przechwytywał on wtedy średnio 194 mln sms-ów dziennie. Nawiązując do tego inny dokument upominał analityków wywiadowczych, by nie przeszukiwali jednocześnie informacji z więcej niż 1800 numerów telefonicznych – co daje wyobrażenie o wydajności systemu.

W przesłanym „Guardianowi” oświadczeniu rzeczniczka NSA napisała, iż jakiekolwiek sugestie, by wykorzystywanie Dishfire było „arbitralne i nieograniczone jest nieprawdą”. Jak zaznaczyła, działalność agencji kierowała się zawsze wyłącznie przeciwko „obowiązującym zagranicznym celom wywiadowczym” i prowadzono ją ściśle w granicach prawa.

 

Źródło: tvn24, PAP

Polecane:

Nowa Zelandia - Prawie setka waleni utknęła w Złotej Zatoce, 36 już zdechło [Video]
Południowy Atlantyk - Kłęby gazów z wulkanu na bezludnej wyspie Zavodovski
Korea Południowa - Zatonął prom z 477 osobami na pokładzie, zaginęło ponad 300 osób, większość pasaż...
Albania - Szturm policji na wieś Lazarat, gdzie są największe plantacje konopi, stąd pochodzi roczni...
Islandia - Wystąpiła mała erupcja wulkanu Bárðarbunga, lawa wypływa szczeliną i leci na wysokość 150...
USA - Na targach CES w Las Vegas Mercedes zaprezentował najnowszy samochód F015
Rosetta, Egipt - Po zatonięciu łodzi z migrantami, z wody wyłowiono już 148 ciał
Powstała aplikacja do diagnozowania na wczesnym etapie nowotworów trzustki, które są najbardziej śmi...
Niezwykły owad z indonezyjskiej Jawy hitem w sieci