Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zbiera codziennie blisko 200 mln wiadomości sms-owych z całego świata, uzyskując dzięki temu informacje o podróżach i kontaktach użytkowników telefonów – poinformował brytyjski dziennik “Guardian”.

Według gazety, ujawniło to śledztwo, prowadzone przez nią wspólnie z brytyjską telewizją Channel 4, w oparciu o materiały, jakie dostarczył były współpracownik NSA Edward Snowden.

Z dokumentów będącej partnerką NSA brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ wynika, iż używany przez Amerykanów program o nazwie Dishfire bez wyboru gromadzi “niemal wszystko co się da”. Stworzoną w ten sposób bazę danych sms-ów NSA wykorzystuje na przykład do uzyskiwania informacji o planach podróży czy transakcjach finansowych – także tych osób, których nie podejrzewa się o jakąkolwiek nielegalną działalność.

 

Szczegółowa inwigilacja

Jak podaje “Guardian”, każdego dnia przechwytywane alarmy roamingowe pozwalają na ustalenie szczegółów 1,6 mln przekroczeń granic państwowych. Liczba potencjalnie obserwowanych przez NSA transakcji finansowych, jakie realizuje się poprzez polecenia tekstowe lub podłączenie karty kredytowej do telefonu komórkowego, przekracza 800 tys. dziennie.

Według dokonanej przez NSA w 2011 roku prezentacji programu Dishfire, przechwytywał on wtedy średnio 194 mln sms-ów dziennie. Nawiązując do tego inny dokument upominał analityków wywiadowczych, by nie przeszukiwali jednocześnie informacji z więcej niż 1800 numerów telefonicznych – co daje wyobrażenie o wydajności systemu.

W przesłanym “Guardianowi” oświadczeniu rzeczniczka NSA napisała, iż jakiekolwiek sugestie, by wykorzystywanie Dishfire było “arbitralne i nieograniczone jest nieprawdą”. Jak zaznaczyła, działalność agencji kierowała się zawsze wyłącznie przeciwko “obowiązującym zagranicznym celom wywiadowczym” i prowadzono ją ściśle w granicach prawa.

 

Źródło: tvn24, PAP

Polecane:

Polska - Od dzisiaj bardzo groźna pogoda - Upały, deszcze, burze, gradobicia
Nepal - Ulewne deszcze spowodowały powodzie, zginęło co najmniej 16 osób
Rosja - Na Kaukazie brakuje 110 tysięcy dzieci, nikt nie wie, gdzie się podziały
W Azji zabijana jest co czwarta córka, "trudniej ją wychować i trzeba mieć posag, by później kt...
NASA - Satelita IRIS już na orbicie, naukowcy chcą rozwikłać zagadkę, w jaki sposób energia z powier...
Holandia - Trąba powietrzna nad Wijk bij Duurstede
Systemy kontrolne setek europejskich i amerykańskich firm z branży energetycznej zostały zaatakowane...
Dłuższe przebywanie w kosmosie niszczy komunikację między neuronami, uszkodzeniu ulegają dendryty
Stworzono żel, który po wstrzyknięciu do żył doprowadza do wzrostu i regeneracji naczyń krwionośnych