Przez Nebraskę jednocześnie przetoczyły się dwa silne tornada 3. kategorii. Zabiły jedną osobę, a 16 innych jest rannych. Szpitale szykują się na przyjęcie kolejnych potencjalnych ofiar – ratownicy nie przeszukali jeszcze wszystkich ruin. Jedna z miejscowości jest odcięta od prądu i pitnej wody, nie działa kanalizacja, a około 350 budynków jest zniszczonych.

USA - Dwa tornada w Nebrasce

Tornada, jakie pojawiły się w poniedziałek 16 czerwca w Nebrasce, służby meteorologiczne określiły jako „bardzo groźne”. Szczególnie niebezpiecznie było w  hrabstwie Stanton, gdzie doszło do nietypowego zjawiska podwójnego tornada.

USA - Zniszczenia w Pilger po tornadach 2

Zdublowane zagrożenie życia

– Bardzo rzadko w jednym czasie i w niewielkiej odległości względem siebie mamy okazję obserwować dwa w pełni ukształtowane tornada – przyznała Barbara Mayes, meteorolog z biura Narodowej Służby Meteorologicznej w Omaha (największe miasto w Nebrasce).

– Pomiary wykazały, że prędkość wiatru przekraczała 265 km/h – potwierdził Rich Thompson z Centrum Prognozowania Tornad w Norman (stan Oklahoma). Siła wiatru zaklasyfikowała je do 2. i 3. kategorii zgodnie z obowiązującą od 2007 roku ulepszona skalą Fujita (od ang. Enhanced Fujita Scale – red.).

USA - Zniszczenia w Pilger po tornadach 1

Nie ma prądu i wody

Żywioł zniszczył lub poważnie uszkodził wiele zabudowań na terenie hrabstwa Stanton, Cuming oraz Wayne w stanie Nebraska. Straty materialne są dotkliwe – w miejscowości Pilger (hrabstwo Stanton) zniszczonych zostało 350 budynków.

– Pilger przestało istnieć – gorzko skomentował Sanford Goshorn, przewodniczący stanowego sztabu kryzysowego. – Nie docierają dostawy prądu i nie ma wody, kanalizacja miejska nie funkcjonuje – wylicza.

 

Tragiczne podsumowanie

Agencja Reuters poinformowała, że jedna osoba nie żyje, a 16 zostało rannych. Tragiczny bilans może się powiększyć – ratownicy jeszcze nie dotarli do wszystkich miejscowości, przez które przeszło tornado.

Na taką sytuację jest przygotowany personel medyczny szpitala w Norfolk, co potwierdziła jego rzeczniczka w rozmowie ze stacją CNN.

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo

Polecane:

NASA - Naukowcy wynaleźli najczarniejszy materiał, wchłania 99% światła widzialnego, IR i UV
Europa - Ogniste kule rozświetliły niebo nad Wielką Brytanią, Szkocją i Irlandią, prawdopodobnie był...
Tybet - Potężne osuwisko zasypało 83 osoby pracujące przy wydobyciu złota
Kolumbia - Ogromne opady deszczu i powódź w Barranquilla [Video]
Kosmiczny eksperyment dotyczący dawki promieniowania pochłanianego przez człowieka wykazał, że kosmo...
Wyspa Korfu, Grecja - Płynący pod banderą Mołdawii statek towarowy nadał sygnał SOS, na pokładzie ma...
Samolot Solar Impulse 2 z napędem słonecznym wznowił podróż dookoła świata, wystartował z Nagoya w J...
Na Uniwersytecie Harvarda potwierdzono istnienie mitycznego hormonu sportu, poziom Iryzyny rośnie po...
Przeszczepione do mózgu nerwowe komórki macierzyste można sterować słabym polem elektrycznym