W amerykańskich laboratoriach inżynierowie powoli zbliżają się do zbudowania robota, który będzie przypominał znanego nam z filmów Terminatora. Firma Boston Dynamics zaprezentowała zdolności swojego najnowszego urządzenia, szykowanego w celu sprostania wymaganiom wojskowej agencji DARPA.

„Pet-Proto” to dwunożny robot, który oficjalnie jest budowany w celu wsparcia w przyszłości ludzi prowadzących akcje ratunkowe, na przykład w uszkodzonych elektrowniach atomowych. W tym celu musi być zdolny do nawigowania w ciasnych pomieszczeniach i pokonywania różnych przeszkód.

Właśnie to robot prezentuje na krótkim filmiku umieszczonym w sieci przez DARPA. Wspina się na przeszkody, skacze z nich, omija dziury i wszystko to robi bez zdalnej kontroli, samodzielnie analizując otoczenie i wykonując odpowiednie ruchy.

 

Niezwykłe wyzwanie wojska

„Pet-Proto” jest elementem ewolucji dwunożnych humanoidalnych robotów budowanych przez Boston Dynamics w celu wzięcia udziału w konkursie ogłoszonym przez DARPA, czyli agencję Pentagonu zajmującą się rozwojem futurystycznych technologii dla wojska.

Wojskowi naukowcy oferują zwycięskiej drużynie nagrodę w wysokości dwóch milionów dolarów. Jednak aby ją zdobyć, roboty zbudowane na potrzeby konkursu muszą wykazać się niezwykłą zręcznością jak na swój metalowy „gatunek”. Aby wygrać miliony, dwunożne urządzenie będzie musiało między innymi samodzielnie prowadzić samochód, chodzić po nierównej i niestabilnej powierzchni, wspinać się po drabinach, przy pomocy narzędzi przebić się przez betonową ścianę, zakręcić zawór i wymienić urządzenie w postaci na przykład pompy. Wszystko to ma zostać osiągnięte w serii testów, trwających do końca 2014 roku.

 

Jeśli jakaś firma rzeczywiście sprosta tym wymaganiom, będzie to oznaczać, że za nieco ponad dwa lata po Ziemi będzie chodził niezwykle sprawny dwunożny robot. Docelowy konkursowy robot od Boston Dynamics nazywa się ATLAS i udostępniono jedynie jego zdjęcie.

Naukowcy z uniwersytetu Virginia Tech, którzy również startują w konkursie DARPA, powiedzieli w rozmowie z portalem Wired, że zadania postawione przez DARPA są niezwykle złożone. – Niektóre wyzwania są trudne, inne są „trudne w stylu DARPA”, czyli teoretycznie możliwe do rozwiązania, ale w praktyce szalenie skomplikowane. Budowa tych robotów to coś jeszcze gorszego od „trudnego w stylu DARPA” – powiedział Dennis Hong.

 
Źródło: wired.com, tvn24.pl

Polecane:

USA - Atak śniegu za oceanem, 6 osób zginęło w wypadkach drogowych
USA - Groźne bakterie listeriozy w jabłkach, McDonald's i Burger King wycofują ciastka
Antarktyka - W słonym jeziorze pod lodem, w temperaturze -13 st.C. żyją bakterie, które były odcięte...
Grecja - W Atenach spadł brudny deszcz, wszystko przez pył znad Sahary
Teleskop Hubble’a zarejestrował równoczesne przejście przed tarczą Jowisza trzech z jego czterech ga...
Na Pacyfiku uformował się pierwszy w tym roku huragan i kieruje się na Kalifornię
Brutalna tradycja okaleczania kobiet przez "prasowanie piersi" dotarła z krajów afrykański...
W najbliższych dniach może wystąpić wzrost aktywności sejsmicznej, mogą wystąpić silne trzęsienia zi...
Odkryto planetę NGTS-1b, która nigdy nie powinna tam powstać, znajduje się 600 lat świetlnych od nas...