Koncerny Coca-Cola i Pepsi zmieniają skład swoich sztandarowych napojów gazowanych, aby uniknąć umieszczenia na opakowaniach ostrzeżenia o groźbie wywoływania raka. Obowiązek taki nałożyłoby na nich nowe prawo stanu Kalifornia, które zakwalifikowało 4-methylimidazol jako substancję rakotwórczą.


Ten konkretny związek chemiczny jest zawarty w karmelu, stanowiącym ważny składnik Coli i Pepsi. Przedstawiciele koncernów zapewniają, że 4-methylimidazol wcale nie jest niebezpieczny dla ludzi. – Pomimo tego poprosiliśmy naszych dostawców, aby zmienili skład karmelu, aby nasze produkty nie musiały być opatrzone tym niepopartym naukowymi dowodami ostrzeżeniem – stwierdziła przedstawicielka Coca-Coli, Diana Garza-Ciarlante.

Zmiany wprowadzono już w składzie napoju trafiającego do Kalifornii. Niedługo to samo ma się stać na terenie całych USA, aby uniknąć produkowania dwóch różnych Coli i Pepsi. Nie ma zapowiedzi o wprowadzeniu zmian poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Bezzasadne, ale zmiana jest?

Walkę z 4-methylimidazolem (nazywanym w skrócie 4-MI albo 4-MEI) prowadziła organizacja Center for Science in the Public Interest (CSPI). Według jej członków, ta substancja chemiczna powoduje raka. Rzeczywiście podczas testów na zwierzętach w laboratorium, duże dawki 4-MI wywoływały powstawanie guzów. Nie prowadzono jednak badań na ludziach.

Na tej podstawie stan Kalifornia wprowadził 4-MI na listę substancji rakotwórczych, co jest równoznaczne z umieszczeniem na opakowaniach produktów zawierającą tą substancję ostrzeżenia o potencjalnym wywoływaniu raka. Żaden inny stan nie poszedł w ślady Kalifornii.

CSPI w ostatnich dniach po raz drugi zwróciło się do FDA, czyli rządowej agencji zajmującej się bezpieczeństwem żywności i zdrowia, aby kompletnie zakazało stosowania 4-MI. Urzędnicy jednak nie mają zamiaru tego uczynić, ponieważ doniesienia o rakotwórczości substancji są “przesadzone”. – Trzeba by spożyć tysiąc puszek Coli dziennie, aby przyjąć taką samą dawkę 4-MI, którą podczas badań zaaplikowano gryzoniom – powiedział rzecznik FDA, Doug Karas.

 

Źródło: dailymail.co.uk, tvn24.pl

Polecane:

NASA - Szacunkowa Ilość groźnych dla Ziemi asteroid o średnicy większej od 100 m wynosi 4700, +/-150...
UK - Figurka sprzed prawie 4 tys. lat stojąca w muzeum sama się obraca, najprawdopodobniej przez drg...
Chiny - Zarejestrowano najwyższe od 30 lat temperatury, w prowincji Hebei 42 st.C. w cieniu
Badania skał ze Svalbardu dają nowy obraz dotyczący zlodowacenia naszej planety
Opracowano rewolucyjny implant do bezprzewodowego monitorowania istotnych obszarów uszkodzonego mózg...
Cincinnati, USA - Zabito 17-letniego goryla zagrożonego wyginięciem, ponieważ na wybieg przez ogrodz...
Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w okolicach Fidżi, magnituda 6.9 w skali Richtera, ziemia mocno zat...
Combadao, Filipiny - Niezidentyfikowane, potężne stworzenie morskie znaleziono w pobliżu plaży, w st...
Pikardia, Francja - Jeleń zadźgał porożem uczestnika polowania, nareszcie jakaś sprawiedliwość