750 km/h – do takiej prędkości ma rozpędzać się nowy bezzałogowy samolot, którego projekt zaprezentowała właśnie Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA). Jedną z głównych zalet maszyny ma być funkcje pionowego startowania i lądowania.

VTOL X-Plane - nowy projekt DARPA

VTOL X-Plane – nowy projekt DARPA

Wprawdzie samolot nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale jego projekt określany jest jako VTOL X-Plane. Jego twórcą jest DARPA, która podała, że maszyna nie będzie potrzebowała pasa startowego, aby wzbić się w powietrze, a następnie bezproblemowo wylądować. Wszystko dzięki temu, że będzie ona wyposażona w funkcję pionowego startowania i lądowania.

 

W każdych warunkach

“VTOL X-Plane będzie mógł wystartować i wylądować praktycznie wszędzie. Nie będzie potrzebował pasa startowego, a to oznacza, że doskonale sprawdzi się w trudnych, bojowych warunkach” – zachwalają jego twórcy.

VTOL X-Plane - samolot bezzałogowy projektu DARPA

VTOL X-Plane – samolot bezzałogowy projektu DARPA

Kolejną zaletą VTOL X-Plane jest wysoka prędkość, którą będzie osiągać niezwykła maszyna. Jej maksymalna prędkość przelotowa wyniesie bowiem od 550 do 750 km/h. Projekt zakłada, że samolot będzie mógł też przewozić znaczne ilości ładunków. Jego ładowność wyniesie bowiem aż 4,5 ton, co będzie stanowiło około 40 proc. jego masy całkowitej.

VTOL X-Plane

VTOL X-Plane

Maszyna będzie również wyposażona w hybrydowy silnik o mocy 4000 KM, który będzie wytwarzał 3 MW energii elektrycznej. Projekt zakłada, że będzie ona wykorzystana do zasilenia 24 śmigieł, które znajdą się pod obracającymi się skrzydłami.

– Zamiast dwóch potężnych silników wykorzystamy 24 mniejsze. W ten sposób maszyna będzie cichsza. Będzie też potrzebować mniej energii – uważa John Langford, prezes firmy Aurora, która jest współtwórcą projektu.

 

Za kilka lat

Wprawdzie na razie nie wiadomo, czy VTOL X-Plane trafi do masowej produkcji, ale pewne jest, że kiedy zostanie zbudowana, to przez pierwsze najbliższe lata będzie przechodziła testy. Pierwsze pokazowe loty mają odbyć się w 2018 roku.

 

Źródło: CN, tvn24bis

 

Polecane:

Kenia - Matka i ośmioro dzieci zginęło przez piorun
Z piątku na sobotę czeka nas silna burza geomagnetyczna z podwójnym skumulowanym CME
Islandia - Niezwykłe tornada przy wulkanie Bárðarbunga
San Francisco, USA - Z jedenastego piętra spadł mężczyzna na zaparkowany samochód, przeżył, po upadk...
Rosyjskie okręty podwodne niepokojąco krążą w pobliżu strategicznych podmorskich kabli światłowodowy...
Rosja chce się uniezależnić od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, jutro pierwszy start rakiety z no...
Antarktyda - Na Morzu Rossa fitoplankton zabarwił wodę i lód na zielono
Jemen - Z powodu epidemii cholery zmarło już 920 osób, ponad 120 tysięcy chorych od końca kwietnia t...
Całowanie zwiększa odporność organizmu i zmniejsza reakcję alergiczną, w 10-cio sekundowym pocałunku...