750 km/h – do takiej prędkości ma rozpędzać się nowy bezzałogowy samolot, którego projekt zaprezentowała właśnie Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA). Jedną z głównych zalet maszyny ma być funkcje pionowego startowania i lądowania.

VTOL X-Plane - nowy projekt DARPA

VTOL X-Plane – nowy projekt DARPA

Wprawdzie samolot nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale jego projekt określany jest jako VTOL X-Plane. Jego twórcą jest DARPA, która podała, że maszyna nie będzie potrzebowała pasa startowego, aby wzbić się w powietrze, a następnie bezproblemowo wylądować. Wszystko dzięki temu, że będzie ona wyposażona w funkcję pionowego startowania i lądowania.

 

W każdych warunkach

“VTOL X-Plane będzie mógł wystartować i wylądować praktycznie wszędzie. Nie będzie potrzebował pasa startowego, a to oznacza, że doskonale sprawdzi się w trudnych, bojowych warunkach” – zachwalają jego twórcy.

VTOL X-Plane - samolot bezzałogowy projektu DARPA

VTOL X-Plane – samolot bezzałogowy projektu DARPA

Kolejną zaletą VTOL X-Plane jest wysoka prędkość, którą będzie osiągać niezwykła maszyna. Jej maksymalna prędkość przelotowa wyniesie bowiem od 550 do 750 km/h. Projekt zakłada, że samolot będzie mógł też przewozić znaczne ilości ładunków. Jego ładowność wyniesie bowiem aż 4,5 ton, co będzie stanowiło około 40 proc. jego masy całkowitej.

VTOL X-Plane

VTOL X-Plane

Maszyna będzie również wyposażona w hybrydowy silnik o mocy 4000 KM, który będzie wytwarzał 3 MW energii elektrycznej. Projekt zakłada, że będzie ona wykorzystana do zasilenia 24 śmigieł, które znajdą się pod obracającymi się skrzydłami.

– Zamiast dwóch potężnych silników wykorzystamy 24 mniejsze. W ten sposób maszyna będzie cichsza. Będzie też potrzebować mniej energii – uważa John Langford, prezes firmy Aurora, która jest współtwórcą projektu.

 

Za kilka lat

Wprawdzie na razie nie wiadomo, czy VTOL X-Plane trafi do masowej produkcji, ale pewne jest, że kiedy zostanie zbudowana, to przez pierwsze najbliższe lata będzie przechodziła testy. Pierwsze pokazowe loty mają odbyć się w 2018 roku.

 

Źródło: CN, tvn24bis

 

Polecane:

Francja - Zima w czerwcu, ponad 40 cm śniegu i minus 6 stopni Celsjusza
Antarktyda - Lód topnieje dwa razy szybciej niż przypuszczano
Asteroida Apophis 99942 minęła Ziemię, powróci tu w 2029 i 2036 roku, wtedy przeleci wyjątkowo blisk...
Nigeria - Koniec epidemii wirusa Ebola, od 42 dni nie odnotowano nowych przypadków zarażenia
NASA stworzyło mapę pokazującą asteroidy, które rozpadły się w ziemskiej atmosferze w wciągu ostatni...
Odpowiednio wyszkolone pszczoły mogą być pomocne w walce z terrorystami
Kanada - Gigantyczny pożar w Fort McMurray nasila się i przemieszcza w kierunku północnym zagrażając...
Polska - Kobieta pochodzenia kameruńskiego sprzedała biznesmenowi "czarne euro" i "ma...
Santiago, Chile - Pierwsza od 10 lat tak silna zamieć śnieżna w stolicy kraju, 300 tysięcy osób bez ...