Ponad 35 mln lat temu 475-metrowa fala wywołana uderzeniem obiektu z kosmosu zalała wybrzeże Wirginii i dotarła do podnóża Pasma Błękitnego – zewnętrznej części Apallachów. Pomimo tego, że wydarzenie to jest nam bardzo odległe, do dziś możemy oglądać jego skutki.

Krater w Zatoce Chesapeake jest szóstym na świecie pod względem wielkości kraterem uderzeniowym. Powstał w wyniku kolizji asteroidy lub komety z Ziemią. Naukowcy twierdzą, że średnica tego obiektu prawdopodobnie sięgała od 8 do 13 km. Było to więc coś niesamowicie dużego (dla porównania, średnica meteorytu Czelabińskiego sięgała „zaledwie” 17 m).

Jest krater, ale kosmicznego obiektu brak

Pomimo tego, że uderzenie doprowadziło do powstania krateru o 84 km szerokości i 1,9 km głębokości (później, przez wpływ osadów wielkości te się zmieniły), sam kosmiczny obiekt jakby „wyparował” – mówią naukowcy. – To przykre, że nie możemy zbadać żadnego jego kawałka – powiedział prof. Gerald Johnson, emerytowany geolog z College of William and Mary w Wirginii.

Efekty widoczne do dziś

Jednak skutki uderzenia sprzed 35 mln lat są widoczne do dziś, szczególnie w samej zatoce. Co konkretnie? Eksperci wyliczają, że jest to przede wszystkim rzeźba terenu, która obniża się w kierunku doliny, zmiana biegu rzeki, niestabilność podłoża oraz zakłócenia w warstwach wodonośnych.

Nie potrafimy przewidzieć zagrożenia

Każdego dnia wiele małych obiektów przelatuje w pobliżu Ziemi lub wchodzi i jej atmosferę. Obecnie naukowcy nadal nie potrafią przewidzieć zagrożenia, jakie płynie ze strony kosmicznych obiektów. Z modeli wynika, że dotychczas udało się odkryć zaledwie 10 proc. obiektów klasyfikowanych jako duże, czyli posiadających średnicą powyżej 100 metrów, potencjalnie bardzo niebezpieczne dla Ziemi.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

USA - Gwałtowne opady śniegu, w kilkanaście godzin ma spaść nawet do 30 cm białego puchu
Drzewa generują wysokie częstotliwości gdy nie mają wody, powodem tego są pęcherzyki powietrza
Naukowcy twierdzą, że gigantyczne wiry oceaniczne zachowują się identycznie jak kosmiczne czarne dzi...
Arabia Saudyjska - Ulewny deszcz i powódź w stolicy, ostatnio takie ulewy były 25 lat temu [Video]
Arktyka - Rosja wiosną złoży w ONZ wniosek o rozszerzenie granic Szelfu Kontynentalnego
ESA - Coraz dokładniej wiadomo, gdzie znajduje się lądownik Philae
Angielscy lekarze ogłaszają przełomowe odkrycie w leczeniu raka prostaty
Naukowcy uważają, że ekstremalny efekt cieplarniany może doprowadzić do unicestwienia życia, które m...
Filipiny - Policjanci otrzymują 160 dolarów za zabicie podejrzanego, od połowy 2016 roku zabito już ...