Obserwatorium wulkanów na Alasce wydało ostrzeżenie przed intensywną erupcją wulkanu Pavlof, podczas której popiół został wyrzucony na wysokość 6700 metrów, a niedaleko szczytu zaczęła wypływać lawa. Ostatni alarm, jaki wydano w tym rejonie w związku z erupcją wulkanu, miał miejsce w 2009 roku.

 USA - Wulkan Pavlof na Alasce 2

Pavlof jest położony w niezamieszkałym regionie Alaski, 1000 km na południowy zachód od miasta Anchorage. Czerwony alarm ostatnio odnotowany był w 2009 roku, kiedy to wulkan Mount Redoubt wyrzucił popiół na wysokość 15 300 metrów. Podczas tego wybuchu został zakłócony ruch lotniczy. Obecna erupcja Pavlof’a nie miała wpływu na lotnictwo.

USA - Wulkan Pavlof na Alasce

Mniejsze zagrożenie

W poniedziałek ogłoszono najwyższy czerwony alarm, który został zmieniony na pomarańczowy późnym wtorkiem, ponieważ wstrząsy sejsmiczne osłabły w ciągu 12 godzin. Naukowcy mimo to bacznie obserwują wulkan; uważają, że erupcja może ulec wzmocnieniu.

 

Nic nie widzieli

Przed erupcją nie działo się nic niezwykłego, naukowcy nie wykryli podwyższonej aktywności sejsmicznej przy wulkanie. Dopiero w piątek późnym popołudniem dzięki danym z satelity wykryli, że podwyższona jest temperatura warstwy powierzchniowej wulkanu.

Na początku tygodnia lawa zaczynała wypływać po północnej, niewidocznej stronie góry kilkaset metrów od szczytu. Naukowcy zorientowali się, że doszło do erupcji, dopiero wtedy, gdy pióropusz wzniósł się na na wysokość powyżej 3 kilometrów.

 

Polecane:

Australia - Miesięczne opady deszczu w jeden dzień, po 14 latach pierwszy raz otworzą zaporę
Fabryka gwiazd z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 880 mln lat
Starożytna egipska biżuteria, która jest przechowywana w Londynie, została wykuta z kawałków meteory...
Włochy - 18 ofiar cyklonu Kleopatra, który uderzył w Sardynię
Iran - Załamanie pogody spowodowało późny i zarazem rzadki atak zimy, prawie 14 tysięcy ludzi został...
Niemcy - Pracownik ONZ zarażony wirusem Ebola trafił w stanie krytycznym do szpitala w Lipsku
Meksyk - Huragan Carlos przyniósł obfite opady deszczu, wiatr wiał w porywach do 140 km/h
Chiny rozpoczęły projekt poszukiwania obcego życia, budują największy radioteleskop na świecie
USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana