12-letnia dziewczynka, do mózgu której w lipcu br. dostała się ameba, wraca do zdrowia. Kali Hardig przez miesiąc leżała na szpitalnym oddziale w stanie krytycznym. Dzięki eksperymentalnemu leczeniu, śmiertelna infekcja została pokonana. To dobra informacja zwłaszcza dla kolejnego zainfekowanego dziecka.

O sukcesie kuracji świadczy fakt, że przy ostatnim badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego dziewczynki, nie stwierdzono obecności żadnej ameby Naegleria fowleri. Dziewczynka wraca do zdrowia będąc pod stałą obserwacją lekarzy.

 

Skuteczny miks

Dr Sanjiv Pasala, który leczył dziewczynkę zdecydował się utrzymać u niej wysoką gorączkę, by zmniejszyć możliwość namnażania się obcego organizmu w ciele żywiciela. By zaś zabić amebę, w jej mózgu podano miks leków przeciwgrzybicznych, antybiotyków oraz opracowany nowy środek, przenikający przez barierę mózg-krew.

 

– To niezwykle silna infekcja, której śmiertelność była zwykle stuprocentowo pewna. Udowodniliśmy, że tak nie musi być. Dysponujemy nowoczesnymi lekami, znamy ten organizm i widzieliśmy efekt na Kali Hardig. Jesteśmy dobrej myśli – stwierdza lekarz.

To trzecia osoba, która przeżyła tego typu infekcję. Wszystkie inne przypadki kończyły się zgonem pacjenta.

Nadzieja w kroplówce

To dobra informacja zwłaszcza dla kolejnego zainfekowanego dziecka. Jest nim Zahary Reyna, równolatek Kali. Chłopczyk doznał zakażenia bawiąc się w kolegami w zamkniętym zbiorniku wodnym. Od kilku dni przebywa w szpitalu, poddawany tej samej kuracji pod okiem tych samych lekarzy.

Obiekty, w których najprawdopodobniej doszło do obu zakażeń, zostały zamknięte. Laboratoria badają zebrane próbki wody. Specjaliści radzą, by w celu zminimalizowania ryzyka podczas kąpieli korzystać z klipsów na nos. Uniemożliwi to zakażenie, ponieważ ameba Naegleria fowleri do ludzkiego mózgu dostaje się po pokonaniu śluzówki nosa. Objawy zarażenia to osłabienie, omdlenia, wysoka gorączka, utrata równowagi, drgawki i halucynacje. Śmierć następuje w ciągu 12 dni od infekcji.

Źródło: CNN, tvnmeteo.pl

Polecane:

Aktywność sejsmiczna w Arkansas nie ustaje
Litwa - Zakaźna choroba wirusowa zabiła już 22 tysiące świń
Indie, Nepal - Silne trzęsienie ziemi, zginęło co najmniej 9 osób, magnituda 6.9
Rozpoczął się Chiński Rok Smoka, święto to obchodzi prawie 1.5 mld ludzi
Polska - Zrobiono urządzenie mechaniczne, które umożliwia rozmowy pod wodą na dystansie przekraczają...
Kair, Egipt - Na Nilu zderzyły się dwie łodzie, w wyniku czego zatonął wycieczkowiec, zginęły co naj...
Bamako, Mali - Uzbrojeni napastnicy zajęli hotel Radisson ze 170 osobami, których wzięli na zakładni...
Szwecja - Polityk chwali się zabitymi zwierzętami w Afryce, nie widzi nic złego w organizowaniu polo...
Austin, USA - Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu, spadła z siódmego piętra parkingu, przeżyła