Dzięki wczesnej terapii najwyraźniej udało się wyleczyć dziecko, które urodziło się z wirusem HIV – ogłosili amerykańscy naukowcy. To drugi taki przypadek na świecie.

Dziewczynka ze stanu Missisipi, która obecnie ma 2,5 roku, od ponad roku nie zażywa lekarstw i nic nie wskazuje na nawrót choroby. Nie ma żadnych gwarancji, że dziecko będzie zdrowe, jednak jeśli tak by się stało, były to drugi przypadek na świecie. Jak dotąd skomplikowane testy medyczne wykazały jedynie nieznaczne ślady materiału genetycznego wirusa w jej ciele.

Wyniki pracy grupy naukowców przedstawiła dr Deborah Persaud, wirusolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zdaniem badaczy przypadek ten daje obiecujące wskazówki dotyczące walki z HIV u dzieci, zwłaszcza w Afryce, gdzie bardzo wiele noworodków rodzi się z tym wirusem.
W przypadku dziewczynki z Missisipi lekarze przeprowadzili wcześniejszą i silniejszą terapię zaczynając już w 30 godz. po urodzeniu, zanim jeszcze testy potwierdziły, że dziecko jest zarażone a nie jedynie zagrożone wirusem. Dzięki temu prawdopodobnie udało się zwalczyć wirusa zanim zdążył się rozprzestrzenić.

W 2011 roku z wirusem HIV urodziło się 300 tys. dzieci w większości w krajach biednych, gdzie tylko 60 proc. zarażonych ciężarnych kobiet otrzymuje leki, dzięki którym można zapobiec przedostaniu się wirusa na dzieci.

Druga pacjent, o którym uważa się, że udało się go wyleczyć z AIDS przeszedł zupełnie inny i bardziej ryzykowny rodzaj leczenia – poddano go przeszczepowi szpiku od osoby, która jako jeden z niewielu ludzi jest naturalnie odporna na HIV. Od pięciu lat nie zaobserwowano nawrotu choroby.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Japonia - Silne trzęsienie ziemi blisko wyspy Honshu, magnituda 6.6
Indonezja - Po 28 latach obudził się wulkan Rokatenda, lawa spaliła we śnie 6 osób
Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła pierwszy lądownik, który poleci na Marsa i wróci z pobranymi pr...
Korona słoneczna rozciąga się na ponad 8 mln kilometrów od powierzchni gwiazdy
USA - Mózgożerna ameba w kranach południowo-wschodniej Luizjany
Polska - Od października możliwa będzie terapia protonowa dla chorych na raka
W ciągu ostatnich czterech lat prawie 1 procent światowej populacji ludzi został zmuszony do opuszcz...
Tatarstan, Rosja - Z powodu upałów padło 170 ton karpia, woda miała 39 st.C. i bardzo mało tlenu
Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, ogromna dziura koronalna na Słońcu znajduje się aktualnie na ...