Fala upałów dotknęła ponad 122 milionów Amerykanów. W wielu regionach temperatura powietrza dochodzi do 38 st. C. Miejscami odnotowano ponad 46 st. C. Ludzie szukają sposobu, żeby się ochłodzić.

USA - Fala ogromnych upałów, w Cedar Rapids temperatura osiągnęła 46.7 st.C.

Amerykanie zmagają się z falą upałów. W piątek w Waszyngtonie temperatura powietrza doszłam do 38 st. C, a wilgotność utrzymywała się na poziomie 50 procent. Mieszkańcy i turyści szukali ochłody w miejskich parkach. Powodzeniem cieszyła się zimna woda, którą sprzedawano niemalże na każdym rogu. Ludzie wachlowali się i osłaniali parasolami przed rażącym słońcem.W czwartek w Cedar Rapids w stanie Iowa termometry wskazały wartość 46,7 st. C. To była jak dotąd najwyższa temperatura, jaką zanotowano w USA podczas trwającej fali upałów.

 

Późny upał i alerty

W mieście Waco w środę pierwszy raz w tym roku odnotowano temperaturę 38 st. C. Według danych klimatologicznych tak ciepło w tym rejonie robi się przeważnie w pierwszych dniach lipca.
W Dallas taka sama temperatura pierwszy raz w tym roku wystąpiła w piątek.

Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed niebezpiecznym dla zdrowia i życia upałem dla ponad 20 stanów, znajdujących się w centrum, południowym zachodzie i wschodzie USA. Mieszka tam około 122 milionów Amerykanów.

 

Skwar jeszcze potrwa

Według prognozy amerykańskich meteorologów skwar zostanie w granicach Stanów Zjednoczonych jeszcze przez kilka dni. Apelują, żeby nie wychodzić na dwór, szczególnie w godzinach około południowych.

W weekend najgoręcej będzie w centralnych stanach USA. Według prognoz temperatura miejscami może przekroczyć 46 st. C. Upał dotnie także mieszkańców Wschodniego Wybrzeża oraz południowej Kalifornii czyli południowy zachód USA.

Za upalną aurę w wielu regionach USA odpowiada ogromny wyż, który ulokował się nad Ameryką Północną.

W ostatnich dniach fala upałów dotknęła również Europejczyków. Temperaturę powyżej 30 st. C odnotowano m.in. w Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Polecane:

Gwałtowny koronalny wyrzut masy na Słońcu i rozbłysk klasy X1.5
Bośnia - Gwałtowne załamanie pogody, nawet 30 cm śniegu i mróz w maju [Video]
Kolejny atak zimy na stary kontynent, paraliż w Europie środkowej i alarm lawinowy w Alpach
"Słońce zamieni się w ognistą obrączkę" - Ciekawe i bardzo rzadkie zjawisko widoczne będzi...
Bavaro, Dominikana - Niewielki samolot rozbił się na polu golfowym, zginęło sześciu turystów
Rosja - Statek kosmiczny Progress M-27M nie dotarł do ISS, na pokładzie ma 2.7 tony żywności, paliwa...
Tanzania - W ciągu ostatnich pięciu lat zabitych zostało 65721 słoni, głównie dla kości słoniowej
Gwiazda rozrywająca planetę na kawałki znajduje się 570 lat świetlnych od nas
Przygotowania do uruchomienia sondy LISA Pathfinder, trzy tygodnie pracy uchwycone na niesamowitym f...