Potężny układ niżowy z gwałtownymi burzami i zamieciami śnieżnymi zmierza z zachodu do środkowych rejonów USA. Fatalna pogoda grozi zakłóceniem podróży milionom Amerykanów, którzy udają się do rodzin przed przypadającym w czwartek Świętem Dziękczynienia.

Gwałtowne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na północy samego śniegu, spowodowały już co najmniej 10 ofiar śmiertelnych wypadków na oblodzonych drogach w stanach Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk i Kalifornia. W stanie Teksas marznący deszcz spowodował odwołanie setek lotów.

Front chłodny dotarł aż do miasta Albuquerque, w Nowym Meksyku gdzie na drogach powstała groźna ślizgawica. W Oklahomie spadł śnieg, którego warstwa osiągnęła miejscami 25 cm grubości.

Meteorolodzy z National Weather Service (NWS) ostrzegają przed silnym wiatrem i oblodzeniem na drogach dziś i jutro, czyli w szczytowym okresie przedświątecznych podróży. Według oceny organizacji American Automobile Association (AAA), ponad 43 mln Amerykanów uda się w podróż na odległość co najmniej 50 mil (ponad 80 km), a 3 mln zamierza udać się do bliskich samolotem.

Niższe niż zazwyczaj temperatury panują też na północnym wschodzie USA, czyli w stanach Nowej Anglii. Nie wyklucza się opadów śniegu jutro w rejonie nowego Jorku i w stanie Pensylwania.

Źródło: rmf24

Polecane:

Meksyk - Wielka woda zalewa miasta, 40 tysięcy ludzi ucieka
La Restinga, Hiszpania - Ewakuacja miasteczka zagrożonego wybuchem wulkanu na wyspie El Hierro
Rzym, Włochy - Atak zimy, ogłoszony został stan klęski żywiołowej
Zbliża się kometa Enckego, której cykl obiegu wynosi 3.3 roku
Pojawił się wirus na urządzenia z Androidem, szyfruje zdjęcia, filmy i dokumenty silnym algorytmem A...
Nottingham, UK - Dentysta przez 32 lata leczył pacjentów nie zachowując nawet podstawowych zasad hig...
Chiny - W katastrofie statku na rzece Jangcy zginęło 396 osób, 50 osób zaginionych, a tylko 14 urato...
Johannesburg, RPA - Podczas lądowania samolotu pasażerskiego British Airways odłamało się podwozie l...
NASA w ciągu 5-7 lat planuje zbudować bazę załogową na Księżycu, żeby przygotować się do kolonizacji...