Podczas ubiegłego weekendu na torze wyścigowym Homestead w Miami szesnaście zespołów z całego świata przystąpiło do eliminacji robotycznego konkursu DARPA, którego finał odbędzie się w przyszłym roku. Faworytem jest japoński Schaft, który zdeklasował pozostałe roboty.

DARPA Robotics Challenge to konkurs, którego celem wyłonienie jest robota mającego najbardziej przysłużyć się ludzkości podczas różnego rodzaju katastrof. Trzęsienia ziemi, epidemie, klęski żywiołowe – wszędzie tam, gdzie życie służb ratowniczych będzie zagrożone do akcji będą miały wkroczyć owe roboty. By zachęcić inżynierów do prac amerykańska organizacja DARPA przeznaczyła 2 miliony dolarów nagrody za zajęcie pierwszego miejsca. W szranki stanęło 16 zespołów, lecz połowa z nich odpadła już w eliminacjach.

Na torze w Miami roboty musiały zmierzyć się z ośmioma zadaniami w określonym czasie. Były to podstawowe czynności, które podczas katastrof mogłyby okazać się niezbędne do wykonania. Testowano m.in umiejętność chodzenia po wyboistym terenie, otwierania drzwi, jeżdżenia samochodem, wycinania otworów czy wchodzenia po drabinie. Na filmie powyżej można zobaczyć jak poradził sobie zwycięzca konkursu – japoński robot Schaft. Zdeklasował on konkurentów uzyskując 27 punktów na 32 możliwe. Co ciekawe firma odpowiedzialna za budowę robota została niedawno kupiona przez Google…

Z konkursu odpadł  robot Valkyrie budowany przez NASA. Nie zdobył on ani jednego punktu…

Finał konkursu odbędzie się w przyszłym roku. DARPA zapowiedziała, że roboty będą musiały zmierzyć się z o wiele trudniejszymi zadaniami. Testowana ma być ich zdolność do automatycznego podejmowania decyzji i zachowania podczas ekstremalnych sytuacji np. podczas pożaru czy wycieku gazu.


Red.:
Pewnie Google zainteresuje się projektem, dużo inwestowali w 2013 w robotykę.


Źródło: chip.pl

Polecane:

Izrael - Jerozolima zasypana śniegiem jakiego nie było od 20 lat
Jeden z najdłużej trwających eksperymentów, wynik po 69 latach pokazał, że smoła jest 2 mln razy bar...
Peru - Tuż obok naukowców nagle wybuchł wulkan Ubinas, wyrzucając w powietrze masy pyłu
Słońce - Wystąpił rozbłysk klasy M2.8, w nocy czeka nas silna burza geomagnetyczna i oderwała się ko...
UK - Efekt przezroczystej maski oparty o wyświetlacz HUD w samochodzie Land Rover
Piękne krajobrazy Norwegii w 4k
Na Europie, lodowym księżycu Jowisza zaobserwowano ślady wskazujące na obecność gejzerów pary wodnej
Na Saturnie zaobserwowano tajemnicze zjawisko, w ciągu 4 lat sześciokątna struktura na biegunie półn...
Na północy Meksyku napadało 18 cm śniegu, temperatura spadła do minus 7 st.C., pozamykano szkoły i a...