Jeden z bardziej awangardowych robotów na świecie został wzbogacony o nową, ciekawą, funkcję. Robo-muł budowany na potrzeby amerykańskiej armii, zaczął reagować na komendy wydawane głosem przez swojego „opiekuna”.

Robot nazwany oficjalnie LS3 jest od kilku miesięcy regularnie testowany na poligonie i modyfikowany

Słuchający wierny robot

Najnowszym osiągnięciem firmy Boston Dynamics, która buduje robo-muła na zamówienie DARPA, czyli agencji Pentagonu rozwijającej awangardowe technologie, jest wzbogacenie zdolności poznawczych LS3. Dotychczas robot podążał ślepo za swoim wskazanym przewodnikiem, lub zaprogramowaną trasą.

 

Teraz robo-muł „nauczył” się słuchać przewodnika i reagować na podstawowe komendy, takie jak „podążaj”, „zatrzymaj się” czy „włącz/wyłącz się”. Dodatkowo znacząco wyciszono spalinowy silnik, który jest źródłem zasilania robota. Wcześniejsze wersje maszyny były bardzo hałaśliwe i podobno nie dało się obok nich wytrzymać. Teraz robo-muł jest znacznie cichszy od np. skutera.

Twórcy LS3 chcą uczynić jego cybernetyczny „mózg” na tyle mądrym, aby odpowiadał mniej więcej żywemu, wytrenowanemu mułowi. Ma to odciążyć żołnierzy, tak aby robot był pomocą, a nie kolejnym utrapieniem.

Wierny pomocnik

Docelowo robo-muł ma dźwigać do 200 kilogramów wyposażenia, na przykład żywność, amunicję, baterie i radiostację. Ma też służyć jako chodzący generator, umożliwiający ładowanie różnych akumulatorów do takich urządzeń jak noktowizory. Dzięki nogom może docierać tam, gdzie na przykład nie wespną się pojazdy na kołach czy gąsienicach.

 

Od prawdziwego muła ma być lepszy tym, że jest absolutnie posłuszny i niczego się nie przestraszy. Potrafi też na przykład wyłączyć się i oczekiwać w ukryciu, aż zostanie wezwany przez ludzi. Krytycy są zdania, że maszyna jest znacznie bardziej kosztowna od prawdziwego zwierzęcia i nadmiernie skomplikowana.

Nie wiadomo, kiedy robot może się pojawić na polu bitwy. Testy mają trwać do 2014 roku. Ciągle trwają prace nad polepszeniem robota. Obecnie może powoli pokonywać strome i nierówne tereny, truchtać z prędkością około 8 km/h i „biegać” z prędkością około 12 km/h po drodze. Ma też niewielki zasięg, wynoszący około 30 kilometrów.

 

Źródło: DARPA, tvn24

Polecane:

Niezwykłe zjawisko w naszej galaktyce, czarna dziura wystrzeliła wysokoenergetyczną materię jak poci...
Odkryto cząstki Majorany, czyli fermiony które są same dla siebie antycząstkami
CERN - Naukowcy mierzyli rozpad mezonu Bs na dwie cząsteczki, zdarza się to trzy razy na miliard i p...
USA - Kolejny atak zimy, na wschodzie brakuje już soli do posypywania dróg
Niemcy wychodzą na ulice, chcą zwrócić uwagę na zagrożenie islamizacji Zachodu przez uchodźców z kra...
Naukowcy informują, że zaczęło się już szóste masowe wymieranie gatunków na Ziemi
Samsung zaprezentował bardzo małe dyski SSD o pojemności do 1 TB i transferze 3.2 GB/s
USA - Niepokojąca wśród nastolatków tendencja spożywania nasion roślin ogrodowych w celu osiągnięcia...
Londyn, UK - Odkryto drewniane listy z odręcznym pismem sprzed 2 tysięcy lat, na jednym z nich figur...