Rośnie liczba dzieci, które w USA żyją na ulicy. Są już ich setki tysięcy. Tracą dach na głową z powodu ubożenia rodziców. Liczba najmłodszych Amerykanów bez domu wzrosła o niemal 33 proc. od 2007 roku, gdy problemem tym dotkniętych było 1,2 mln dzieci. W 2010 roku liczba ta wzrosła do 1,6 mln.

– To absurdalnie wysokie liczby – uważa Ellen Bassuk, dyrektor Centrum ds. Bezdomności Rodzin, które opublikowało badania. I dodaje: – W 2010 roku odczuwaliśmy efekty recesji, klęski spowodowanej przez człowieka. Mamy olbrzymie cięcia budżetowe, przejęcia domów przez banki i deficyt mieszkań komunalnych.

Problem bezdomności w największym stopniu dotyczy południowych stanów USA (Alabama, Missisipi, Arkansas), gdzie wysoki odsetek ludności żyje w ubóstwie, oraz stanów, w których banki przejęły najwięcej nieruchomości za niespłacanie pożyczek hipotecznych (Arizona, Kalifornia, Nevada).

Rodziny w schroniskach

Schroniska dla bezdomnych przyjmują już nie tylko dorosłych, ale całe rodziny z dziećmi, które straciły dach na głową. W większości wynika to z utraty pracy przez rodziców.

– Ludzie trafiają do nas, bo skończyły im się oszczędności i zasiłek dla bezrobotnych. To dla nich ostatnia deska ratunku – mówi Shelly Jordan, dyrektor schroniska dla bezdomnych w mieście Hattiesburg w stanie Missisipi.

Z danych amerykańskiego resortu mieszkalnictwa i zagospodarowania przestrzennego (HUD) wynika, że liczba bezdomnych rodzin wzrosła w latach 2007-2010 roku o 28 proc. ze 131 tys. do 168 tys.

Zdaniem profesora socjologii z Uniwersytetu Pensylwania Dennisa Culhane’a, dane te są zaniżone. – Nie zmienia to faktu, że obserwujemy wzrost wskaźnika bezdomności rodzin – zaznaczył.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Filipiny - 51 ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej
Mars - Decydujący wpływ na ukształtowanie powierzchni miała lawa, a nie lód
Odkryto planetę pozasłoneczną, która jest większa 13 razy od Jowisza, orbituje wokół gwiazdy Kappa A...
USA - Doustny lek może zmniejszyć skutki urazu rdzenia kręgowego, cząsteczki LM11A-31 skutecznie zmn...
Gwałtownie rośnie aktywność Słońca, pojawiła się groźna plama, a na wschodzie potężny wyrzut plazmy,...
Po 26 latach przerwy, znów dociera do Ziemi w formie błysków tajemnicze promieniowanie rentgenowskie...
Morze Arabskie - Narodził się groźny huragan, który pierwszy raz od 70 lat uderzy w Jemen i być może...
Sonda Cassini podczas przelotu sfotografowała księżyce Saturna, Dione i Enceladusa
Peru - Osiem godzin deszczu spowodowało ogromną powódź w regionie Ayacucho i Cuzco