Kolejna burza typu nor’easter zmierza na Wschodnie Wybrzeże. W stany, które wciąż podnoszą się po ataku huraganu Sandy, może uderzyć w okolicach Święta Dziękczynienia.

Następna burza typu nor’easter może nawiedzić Wschodnie Wybrzeże USA w okolicach Święta Dziękczynienia. Poprzednia uderzyła w nie w około tydzień po ataku huraganu Sandy. 

Huraganowe wiatry, śnieżyce

„Nor’easter” to nazwa, jakiej Amerykanie używają do określania nawałnic, które nadchodzą z północnego wschodu i nawiedzają Wschodnie Wybrzeże oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Burze tego typu charakteryzują się m.in. huraganowymi wiatrami, a także zdolnością wywoływania ulew i śnieżyc.

Przyniesie deszcz

Burza, która ma nadciągnąć nad USA w okolicach Święta Dziękczynienia (przypadającego na czwartek 22 listopada), będzie raczej deszczowa niż śnieżna, choć niewykluczone, że w głębi lądu się zabieli. Od tego, jak blisko lądu przebiegnie ścieżka żywiołu, będzie zależało, jak mocno popsuje się pogoda na terenach od autostrady międzystanowej 95 po Appalachy.

Niebezpiecznie w niedzielę

Jeden ze scenariuszy, jakie tworzą amerykańscy meteorolodzy zakłada, że w niedzielę zrobi się wietrznie i deszczowo nad obiema Karolinami, nad Wirginią i nad półwyspem Delmarva. W środku tygodnia, bliżej 22 listopada, burza ma powoli przesuwać się na północ. Bardzo prawdopodobne, że na jej ścieżce znajdą się Nowy Jork, Filadelfia, Boston i Waszyngton – miasta, które wciąż podnoszą się po ataku huraganu Sandy.

Wysokie fale

Znalazłszy się nad Wschodnim Wybrzeżem USA, nor’easter może przyczyniać się do powstawania fal pływowych wyższych nawet o metr od tych, które odnotowuje się na co dzień. Istnieje więc niebezpieczeństwo wystapienia powodzi.

Na szczęście Księżyc, który będzie się wówczas znajdował w pierwszej kwadrze, nie będzie wodą na młyn dla pływów. Kiedy huragan Sandy uderzył w USA, trwała dodająca przypływowi sił pełnia Księżyca.

Źródło: accuweather.com, tm

Polecane:

Yunnan, Chiny - Prowincja znana z produkcji herbaty zmaga się z padającymi od kilku dni ulewnymi des...
Chiny - Śnieżyce w prefekturze Tacheng, widoczność na 5 metrów, 200 aut w zaspach
Polska - Rząd chce wydać 80 mld złotych na przystosowanie się do zmian klimatycznych
USA - Na północnym-zachodzie spadło dużo śniegu w krótkim czasie, najgorzej jest w Chicago
Potężna kula ognia rozświetliła niebo nad Kanadą, meteor był widoczny w prowincji Nowa Szkocja i Now...
Sakkara, Egipt - W pobliżu piramid nieznani napastnicy zastrzelili czterech policjantów
Afganistan - Dwa autobusy zderzyły się z cysterną, spłonęły 52 osoby, 73 zostały ranne
Rosja - Epidemia HIV w Jekaterynburgu, prawie 2 procent osób w 1.4 milionowym mieście jest nosiciele...
Zaobserwowano nowe nietypowe zachowanie wody, która w nanorurkach zamarzła w temperaturze pomiędzy 1...