Koty zabijają miliardy żyjących na terenie USA zwierząt rocznie, alarmują naukowcy. Przez to stanowią bardzo poważne zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego.

“Koty stanowią jedno z największych zagrożeń dla dzikich zwierząt żyjących w Ameryce Północnej” – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z takich instytucji, jak Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI) i US Fish and Wildlife Service. 

Zabijają miliardy zwierząt rocznie

Koty zabijają rocznie miliardy innych zwierząt. Mowa to o około 1,4-3,7 mld ptaków i 6,9-20,7 mld ssaków. Zdaniem ekspertów, którzy opublikowali artykuł w piśmie “Nature Communications”, najbardziej niebezpieczne są koty bezpańskie, żyjące dziko. Zabijają one aż trzy razy więcej zwierząt niż koty udomowione.

To nie oznacza wcale, że koty żyjące z człowiekiem nie mają morderczego instynktu – uważa się je za winne wyginięcia kilkudziesięciu gatunków zwierząt.

Zagrożone drozdy i króliki

W Stanach Zjednoczonych, jak zaznaczają badacze, koty zagrażają przede wszystkim takim ptakom, jak żyjące tylko na terenie Ameryki Północnej drozdy wędrowne. Jeśli chodzi o ssaki – koty są niebezpieczne dla myszy, ryjówek, norników, wiewiórek i królików.

“Lepiej trzymać je w domu”

Pete Merra z SCBI mówi: nasze badanie pokazuje, że to właśnie koty stanowią największe zagrożenie dla fauny USA. W ich szponach co roku życie traci więcej zwierząt, niż ginie np. w wypadkach samochodowych. “Apelujemy do właścicieli kotów, by trzymali je w domu, by jak najbardziej ograniczyć ich kontakt z innymi zwierzętami” – podkreślają badacze.

Źródło: BBC, tm, sxc.hu

Polecane:

Za 3 dni otrze się o Ziemię w odległości 19 tys. km asteroida 2011MD o średnicy 15 metrów
Arktyka - Lód topnieje w zastraszającym tempie, Rosja się cieszy z nowego szlaku handlowego
Wschodni Pacyfik - Rozpoczął się sezon na cyklony tropikalne
Na świecie jest pół miliarda telefonów komórkowych narażonych na włamania z powodu przestarzałego sz...
We wczesnej młodości nasza planeta była bombardowana przez ogromne asteroidy
Tegoroczne, rekordowe El Nino przedłuży się na przyszły rok i prawdopodobnie okaże się największym w...
USA - Kilkuletnie badania naukowców pozwoliły ustalić przyczynę pomoru pszczół, wśród roztoczy, paso...
Amritsar, Indie - Przez lata połykał noże, teraz lekarze operacyjnie usunęli zardzewiały złom z brzu...
Słońce - Bardzo aktywna plama pojawiła się na wschodzie, 7 czerwca znajdzie się na wprost Ziemi