Koty zabijają miliardy żyjących na terenie USA zwierząt rocznie, alarmują naukowcy. Przez to stanowią bardzo poważne zagrożenie dla tamtejszego środowiska naturalnego.

„Koty stanowią jedno z największych zagrożeń dla dzikich zwierząt żyjących w Ameryce Północnej” – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z takich instytucji, jak Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI) i US Fish and Wildlife Service. 

Zabijają miliardy zwierząt rocznie

Koty zabijają rocznie miliardy innych zwierząt. Mowa to o około 1,4-3,7 mld ptaków i 6,9-20,7 mld ssaków. Zdaniem ekspertów, którzy opublikowali artykuł w piśmie „Nature Communications”, najbardziej niebezpieczne są koty bezpańskie, żyjące dziko. Zabijają one aż trzy razy więcej zwierząt niż koty udomowione.

To nie oznacza wcale, że koty żyjące z człowiekiem nie mają morderczego instynktu – uważa się je za winne wyginięcia kilkudziesięciu gatunków zwierząt.

Zagrożone drozdy i króliki

W Stanach Zjednoczonych, jak zaznaczają badacze, koty zagrażają przede wszystkim takim ptakom, jak żyjące tylko na terenie Ameryki Północnej drozdy wędrowne. Jeśli chodzi o ssaki – koty są niebezpieczne dla myszy, ryjówek, norników, wiewiórek i królików.

„Lepiej trzymać je w domu”

Pete Merra z SCBI mówi: nasze badanie pokazuje, że to właśnie koty stanowią największe zagrożenie dla fauny USA. W ich szponach co roku życie traci więcej zwierząt, niż ginie np. w wypadkach samochodowych. „Apelujemy do właścicieli kotów, by trzymali je w domu, by jak najbardziej ograniczyć ich kontakt z innymi zwierzętami” – podkreślają badacze.

Źródło: BBC, tm, sxc.hu

Polecane:

Bugarach, Francja - Ceny domków wzrosły trzykrotnie przed "Końcem Świata w grudniu 2012"
USA - 15 minut bez oddychania dzięki wstrzykiwaniu dożylnemu mikrocząsteczek wypełnionych tlenem
W obrębie hipokampa znajduje się obszar, który dopasowuje szybkość reakcji naszego mózgu do prędkośc...
Medan, Indonezja - Wojskowy samolot transportowy uderzył w dach hotelu i eksplodował, zginęło co naj...
USA - Wystąpiły trzy tajemnicze awarie, przyczyna nieznana
Prawdopodobnie rok 2015 będzie najcieplejszym w historii pomiarów
Kameleon - Czym mniejszy kameleon, tym proporcjonalnie większym językiem poluje i mocniej uderza
Francja - Załamanie pogody na południu kraju, silny wiatr i opady nawet do 200 l/mkw
Wkrótce może gwałtownie wzrosnąć aktywność Słońca, za 36 godzin na wprost Ziemi znajdzie się spora p...