Laboratorium amerykańskiego Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że przez pomyłkę zamiast próbek szczepów wirusa niegroźnej ptasiej grypy wysłało do innego laboratorium próbki innego, bardzo groźnego i zaraźliwego typu grypy.

Wirus

Nikt nie został zarażony niebezpieczną grypą, ale dyrektor CDC Tom Frieden przyznał, że do takiej pomyłki nie powinno było dojść i incydent ten budzi uzasadnione wątpliwości, co do przestrzegania procedur bezpieczeństwa przez personel laboratorium.

 

Kolejny incydent

„Próbka zawierająca wirusy niegroźnej grypy została przypadkowo skażona w laboratorium CDC przez silnie chorobotwórczy szczep H5N1 i wysłana” do laboratorium ministerstwa rolnictwa – wyjaśnia CDC w komunikacie.

Frieden wyjaśnił, że zakazał przesyłania wszelkich próbek biologicznych zarówno poza CDC, jak i w samym jego laboratorium dopóki nie zostanie przeprowadzone dochodzenie w tej sprawie.

Do podobnego incydentu doszło na początku czerwca, kiedy to CDC poinformowało, że 84 pracowników trzech laboratoriów państwowych w Atlancie mogło być narażonych na kontakt z bakterią wąglika, gdyż doszło do naruszenia procedur bezpieczeństwa.

 

Sprawa dla ministerstwa

W sprawie również prowadzone jest dochodzenie i to ono pozwoliło odkryć, że doszło do skażenia i wysłania próbek ptasiej grypy.

Kontrolą i śledztwem w sprawie naruszenia procedur bezpieczeństwa i nieprawidłowego obchodzenia się z materiałem biologicznym w laboratoriach CDC zajmie się ministerstwo rolnictwa. W zwykłych okolicznościach dochodzenie prowadziłby miejscowy wydział patogenów i toksyn.

Polecane:

Burza piaskowa w Kuwejcie
Antarktyda - Grupa rosyjskich naukowców dotarła do zaginionego od 15 mln lat jeziora i milczą od 5 d...
Rosja - Za dwa lata chcą wysłać wehikuł na Księżyc, który poszuka wody
We wtorek o godzinie 2:00 UTC przeleci asteroida o średnicy 270 metrów, 2.7 miliona kilometrów od Zi...
USA - Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii, zatrzęsło się San Francisco, magnituda 6.0
Słońce - Bardzo duża ilość plazmy oderwała się nad równikiem na wprost Ziemi
USA - W Alabamie na południu kraju termometry zarejestrowały najniższą od 129 lat temperaturę, -18 s...
Silniki diesla emitują bardzo dużo szkodliwych substancji w spalinach, gdy temperatura powietrza nie...
Inowrocław, Polska - W Parku Solankowym znaleziono kilkaset martwych ptaków, głównie gawrony i kawki