Służby ratunkowe uznały za zaginionych 176 mieszkańców miejscowości Oso w stanie Waszyngton, w północno-zachodniej części USA, na którą z górskiego zbocza zeszła lawina błotna. Zniszczonych zostało kilkadziesiąt budynków. Ratownicy mają nadzieję, że w przysypanych domach mogą się jeszcze znajdować żywi. Do tej pory potwierdzono śmierć 14 osób.

Potężna lawina błotna, po ulewnych deszczach, zeszła w sobotę rano z górskiego zbocza w pobliżu miejscowości Oso, położonej około 55 km na północ od Seattle. Zwały ziemi, które niosły ze sobą skały i połamane drzewa, zniszczyły około 35 domów na obszarze ok. 2,6 km kwadratowych. Domy i samochody zostały pogrzebane nawet pod siedmioma metrami błota, kamieni i gałęzi.

Szef służb ratunkowych z hrabstwa Snohomish John Pennington poinformował, że nie jest znany los 176 osób, które mogły przebywać w miejscu katastrofy.To nie oznacza, że jest 176 rannych lub 176 zabitych. To 176 „raportów” o osobach, które zaginęły– oświadczył.
Akcja ratunkowa, którą przeprowadzono w nocy z niedzieli na poniedziałek, nie przyniosła rezultatów. Nie odnaleziono ani ofiar, ani ocalałych. Podczas poszukiwań niektórzy ratownicy zatapiali się w błocie i trzeba było wyciągać ich za pomocą lin.Wszytko to wygląda bardzo ponuro, ale mamy nadzieję, że odnajdziemy jeszcze żywych– powiedział szef strażaków z hrabstwa Snohomish Travis Hots.

 
Źródło: weather.com, Reuters TV, tm

Polecane:

Europa - Rekordowo niskie temperatury w Bułgarii, wichury i śnieg w Grecji i siarczysty mróz na Ukra...
USA - Jeden z najbardziej zaawansowanych robotów na świecie słucha już komend głosowych [Video]
Kwas walproinowy wielokrotnie zwiększa u człowieka prędkość przyswajania wiedzy, niestety jest szkod...
Naukowcy odnaleźli "zapisany w skale" poród sprzed 248 milionów lat
Korea Południowa - Operator elektrowni jądrowych poinformował, że jego systemy komputerowe zostały z...
Brazylia - Potężna ulewa nad Sao Paulo, w ciągu zaledwie godziny spało 96 l/mkw
Francja - W 2.5 miesiąca odnotowano 69 ognisk wirusa ptasiej grypy u drobiu
Eksperymentalnie naukowcy postanowili wyhodować w organizmach świń trzustkę przeznaczoną dla ludzi
W mózgu myszy znaleziono dwa obwody nerwowe odpowiedzialne za instynkt drapieżcy