Liczba dorosłych Amerykanów, którzy zażywają marihuanę w celach rekreacyjnych podwoiła się w ostatniej dekadzie i wynosi obecnie 22 mln, tj. 10 proc. ludności USA – wynika z badań opublikowanych w środę przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.

Marihuana - USA

– Jesteśmy świadkami radykalnych zmian w sferze kultury: przyzwolenie na obecność marihuany w sferze publicznej staje się czymś powszechnym. Bardziej słyszalny jest głos tych, którzy opowiadają się za legalizacją tego narkotyku – zauważa dyrektor projektu i autorka publikacji prof. Deborah Hasin z Uniwersytetu Columbia.

Według niej „badania pokazują, że możliwe jest zażywanie marihuany bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia, aczkolwiek wiąże się z tym ryzyko”. Dr Wilson Compton z Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków też odnotowuje zmiany w sferze kulturowej, uważa jednak, że wciąż wysoka liczba uzależnionych w ostatnim dziesięcioleciu „dostarcza pewnych powodów do obaw”.

 

Wzrost liczby uzależnionych młodych

Z badań wynika jednoznacznie, że ok. 6,8 mln Amerykanów jest trwale uzależnionych od marihuany. Co trzeci zażywający narkotyk w celach rekreacyjnych zdradza symptomy uzależnienia od substancji zmieniających świadomość lub może być zakwalifikowany jako osoba nadużywająca marihuany. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu z wynikami badań z poprzedniego okresu. „Przy podwojeniu liczby zażywających narkotyki w celach rekreacyjnych nie są to dane zatrważające” – zaznaczają autorzy badań.

W porównaniu z 2001 rokiem odnotowano jednak znaczący wzrost liczby uzależnionych w grupie osób od 18 do 29 lat. „Niemal 23 proc. uczniów szkół średnich spróbowało narkotyku w okresie bezpośrednio poprzedzającym badania” – zaznaczyli autorzy artykułu.

Prof. Hasin nie uważa przeprowadzonych badań za ostateczne. – Badania te nie mogą dać całościowego obrazu, ponieważ przed dziesięciu laty większość amerykańskich stanów nie miała jeszcze ustawodawstwa dotyczącego używania marihuany w celach medycznych. Trudno byłoby zatem poprawnie opisać zjawiska wynikające z zażywania tego narkotyku w celach rekreacyjnych – podkreśliła.

 

Legalność zależy od stanu

Posiadanie i zażywanie marihuany w celach rekreacyjnych jest dozwolone w czterech stanach USA: Waszyngton, Colorado, Oregon i Alaska. W wielu stanach złagodzono kary za posiadanie małych ilości narkotyku. W 23 stanach zalegalizowano użycie marihuany w celach medycznych.

W ostatnim okresie w wielu stanach podjęto prace nad zmianami w prawodawstwie dotyczącym marihuany oraz innych miękkich narkotyków. Prace takie trwają w 21 stanach.

Rezultaty badań zostały omówione w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego „JAMA Psychiatry”. Przeprowadzono je metodą porównawczą w latach 2001-2002 oraz 2012-2013.

 

Źródło: PAP, tvn24

Red.:

Według badań, marihuana sama w sobie nie uzależnia fizycznie, ale mieszanie i palenie jej z tytoniem powoduje uzależnienie podobne do papierosowego.

Marihuana - MiM

 

Polecane:

Zdaniem hiszpańskich naukowców niedługo HIV będzie "lekką infekcją"
Koniec solarnej zimy na półkuli północnej
Polska - Wczorajszy silny wstrząs sejsmiczny odczuwalny był w Niemczech w odległości 125 km od epice...
USA - Teorie spiskowe w które wierzą Amerykanie, 12.5 mln osób wierzy, że światem rządzi grupa zmien...
Rammasun uderzył w wyspę Hainan, to najsilniejszy tajfun od 40 lat, w Chinach może spaść nawet 300 l...
W Rosji kończy się ropa, według opinii ekspertów, złoża tego surowca wystarczą tylko na najbliższe 2...
Szwajcaria - Władze rozważają wypłacanie swoim obywatelom co miesiąc 2.5 tysiąca franków, czyli okoł...
W Peru wystąpiło silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.1 w skali Richtera, zatrzęsła się również mocno...
USA - Tornada na południu zabiły już 20 osób, zniszczonych zostało wiele domów, wiatr powyrywał drze...