Amerykańscy naukowcy stworzyli robota meduzy o nazwie „Robojelly”, to nowoczesny podwodny robot, który nie tylko wykazuje cechy idealne do wykorzystania w podwodnych akcjach poszukiwawczych i ratowniczych ale może, przynajmniej teoretycznie, pracować pod wodą bez dodatkowej energii i nigdy mu jej nie zabraknie dzięki nowym rozwiązaniom pozwalającym na napędzanie robota wodorem.

Robot wykonany jest z zestawu inteligentnych materiałów, które mają zdolność do zmiany kształtu lub wielkości wskutek bodźca i nanorurek węglowych. „Robojelly” jest w stanie naśladować naturalne ruchy meduzy i po umieszczeniu go w środowisku wodnym jest zasilany przez chemiczne reakcje zachodzące na jego powierzchni.

Wykorzystane materiały z pamięcią kształtu (SMA) są unikatową klasą stopów metali, które moga zmieniać kształt, przy podgrzaniu powyżej pewnej temperatury. Zmiana kształtu polega na powrocie materiału do kształtu wyjściowego, tego który został „zapamiętany” lub na tzw. efekcie pseudoelastyczności.

„Według naszej wiedzy jest to pierwszy udany eksperyment z zasilaniem podwodnego robota z wykorzystaniem zewnętrznego źródła wodoru jako źródła energii”, powiedział główny autor badania Yonas Tadesse.

Robot jest zasilany przez ciepło reakcji chemicznych produkujących tlen i wodór z wody na powierzchni platynowej. Ciepło wydzielane podczas tej reakcji chemicznej jest przekazywane do sztucznych mięśni robota powodując ich przekształcenie się w różne kształty.

Źródło:Science Daily

Polecane:

Sejsmiczny rój wstrząsów wzdłuż Karaibów i płyty Pacyfiku
16-miesięcznemu dziecku wszczepiono najmniejsze na świecie sztuczne serce, waży 11 gram
Księżyc - Dziś perygeum i pełnia, czyli Super Księżyc znajdzie się w odległości 363 tys. km od Ziemi
USA - Pod bazą US Navy na Alasce pęka lód, nie przewidzieli tak szybkiego znikania pokrywy lodowej
USA - Zastrzelił córkę i sześcioro wnucząt, najmłodsze dziecko miało trzy miesiące, najstarsze 10 la...
Mongolia - Znaleziono 200-letnie zmumifikowane ciało mnicha w stanie głębokiej medytacji
Nachodka, Rosja - Tragedia w gabinecie dyrektora szkoły, 15-latka zginęła z ręki 19-latka
Kijów, Ukraina - Spektakularna eksplozja na skutek ciśnienia wody z powodu uszkodzonego rurociągu [V...
Kanada - Płoną lasy w Kolumbii Brytyjskiej, ewakuowano już 37 tysięcy osób