Meteoryt, który w październiku 2012 roku spadł na Kalifornię, może pochodzić z czasu Wielkiego Zderzenia, czyli z okresu, gdy formował się Księżyc – donoszą najnowsze badania. – Fragmenty skalne pochodzące z Wielkiego Zderzenia mogą krążyć po całym Układzie Słonecznym – informują naukowcy.

Fragment meteorytu z 2012 roku - Kalifornia

Fragment meteorytu z 2012 roku – Kalifornia

Naukowcy z NASA zdobyli zdjęcia meteoru wykonane z perspektywy Kosmosu. Dzięki temu zauważyli, że meteor ten spadł najprawdopodobniej w mieście Novato, na północ od San Francisco. Zdarzenie zostało potwierdzone przez mieszkańców tej ponad 50-tysięcznej miejscowości – Lisę Webber i Glenn Rivera. Ich zdaniem 17 października w okolicy ich garażu rozległ się potężny hałas. Później odnaleziono tam specyficzną czarną skałę. 

Bliski krewny Księżyca

Zdaniem ekspertów ta właśnie skała jest najprawdopodobniej związana z wydarzeniem, do którego doszło około 64-126 mln lat po uformowaniu się Układu Słonecznego. Chodzi o Wielkie Zderzenie, kiedy to planeta wielkości Marsa uderzyła w Ziemię, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości materiału. Później materiał ten połączył się i uformował Księżyc.

 

Novato nie musi być wyjątkowe

– Nasze badanie ujawniło długą historię, której początki sięgają czasu, gdy formował się Księżyc – przyznał Peter Jenniskens, jeden z astronomów NASA, który specjalizuje się w tematyce meteorów. – Obecnie podejrzewamy, że fragmenty skalne pochodzące z Wielkiego Zderzenia mogą krążyć po całym Układzie Słonecznym, a także mogą uderzać w inne miejsca – dodał Qing-zhu Yin z Uniwersytetu w Kalifornii, który również zajmował się badaniami.

 

Meteoryt z rodziny Gefionów

Specjaliści zauważyli również, że tzw. ciało macierzyste badanego meteoru uległo jeszcze jednej kolizji, około 470 mln lat temu, wyzwalając przez to nagromadzenie kosmicznych śmieci w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Dzięki analizie wieku meteorytu z Novato oraz dzięki znajomości jego trajektorii eksperci ustalili, że meteoryt pochodzi z rodziny planetoid Gefion. Skała macierzysta meteorytu została wyrzucona z z pasa asteroid około dziewięciu milionów lat temu.

 

80-kilogramowa kosmiczna skała

Jak informują naukowcy, fragment, który dotarł do atmosfery naszej planety, miał około 35 cm i ważył około 80 kg. Pomimo dość gwałtownej drogi, którą pokonał do powierzchni Ziemi, niektóre z jego związków organicznych (w tym związki węglowodorowe) przetrwały. Naukowcy odkryli również, że w skład meteorytu wchodzą niebiałkowe aminokwasy, które są bardzo rzadkie na naszej planecie.

Badania opublikowano w ostatnim wydaniu czasopisma „Meteoritics and planetary Science”.

Polecane:

Iran - Najgorętszym miejscem na Ziemi jest pustynia Lut, bywało tam nawet 70.7 st.C
Równonoc - Widok od strony satelity GOES-13
Europa - ESO uruchamia system wczesnego ostrzegania przez obiektami z kosmosu, sonda Gaia będzie 144...
Rozwiązano zagadkę "kopców Mima"
Francja - W piątek za sprawą Księżyca w nowiu wystąpiły ogromne pływy, "fala stulecia" mia...
USA - Z powodu suszy zapada się Dolina Kalifornijska, teren w pobliżu miasta Corcoran obniżył się o ...
Amerykańscy generałowie widząc niezaradność europejskich przywódców w sprawie imigrantów, proponują ...
USA - Dziwidła olbrzymie, z racji wydzielającej odrażającej woni zgniłego mięsa zwane "trupimi ...
USA - Mieszkankę Teksasu porwało potężne tornado wraz wanną, w której się schroniła, wylądowała bezp...