Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

Przyczyną podtopień są długotrwałe wiosenne deszcze, które obejmują swoim zasięgiem tereny między stanami Missouri a Illinois. Lokalne władze zapewniają, że kontrolują i wzmacniają system wałów przeciwpowodziowych.

 

Na rzece Missisipi został zamknięty jeden z głównych mostów. Mieszkańcy tymczasem budują umocnienia z worków z piaskiem. Na razie brak informacji o zalanych domach.

Chronią elektrownię

We wtorek rzeka przerwała około 40-metrowy odcinek wałów na północ od miejscowości St. Louis, leżącej w rejonie, gdzie do Missisipi wpada rzeka Misouri. Poziom wody pierwszej z rzek o ponad 3 m przekroczył stan alarmowy, na drugiej – o 2,7 m.

Zarządzono ewakuację mieszkańców z 43 domów w tym rejonie. Po tym wydarzeniu służby pilnie zajęły się umacnianiem wałów dalej w górę rzeki, w rejonie Portage des Sioux, gdzie znajduje się elektrownia węglowa o mocy 1000 MW.

Będzie jeszcze mocniej badać

Z powodu wysokiego stanu wody na rzece wstrzymano żeglugę. Nie kursują m.in. barki spławiające zboże z farm na środkowym zachodzie kraju do portów nad Zatoką Meksykańską, które odpowiadają za około 60 proc. amerykańskiego eksportu zbóż.

Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości dla Amerykanów. Przewidują dalsze opady na zagrożonych obszarach. Chodzi głównie o stany Kansas, Missouri, Oklahoma i Arkansas.

To już druga w tym roku  fala powodziowa na Missisipi wywołana przez obfite opady. Na 160-kilometrowym odcinku Missisipi poziom wody o prawie 4 m przekroczył stan alarmowy. Jeszcze pięć miesięcy temu natomiast wody w tej rzece było tak mało, że groziło to ustaniem żeglugi.

 

Źródło: CNN, Reuters, tm

Polecane:

Nowy Jork zagrożony - wstrząsające prognozy sejsmologa
Tajlandia - Miliard metrów sześciennych wody płynie na Bangkok
Polska - Wystartował najbardziej zaawansowany spektrometr promieniowania gamma
Sonda Messenger rozbiła się o powierzchnię Merkurego z prędkością 14081 km/h zakańczając tym czterol...
W mózgach papug odkryto struktury, które prawdopodobnie odpowiadają za zdolności naśladowania dźwięk...
Rosyjski miliarder chce przekazać 100 milionów dolarów na szukanie obcych ciał poza Ziemią
Niemcy - Do 809 wzrosła liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez imigrantów w noc sylwest...
Genetycznie zmodyfikują samce komarów Aedes aegypti, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa z...
Toshiba w tym roku rozpocznie produkcję pierwszych 64-warstwowych układów 3D NAND