Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

Przyczyną podtopień są długotrwałe wiosenne deszcze, które obejmują swoim zasięgiem tereny między stanami Missouri a Illinois. Lokalne władze zapewniają, że kontrolują i wzmacniają system wałów przeciwpowodziowych.

 

Na rzece Missisipi został zamknięty jeden z głównych mostów. Mieszkańcy tymczasem budują umocnienia z worków z piaskiem. Na razie brak informacji o zalanych domach.

Chronią elektrownię

We wtorek rzeka przerwała około 40-metrowy odcinek wałów na północ od miejscowości St. Louis, leżącej w rejonie, gdzie do Missisipi wpada rzeka Misouri. Poziom wody pierwszej z rzek o ponad 3 m przekroczył stan alarmowy, na drugiej – o 2,7 m.

Zarządzono ewakuację mieszkańców z 43 domów w tym rejonie. Po tym wydarzeniu służby pilnie zajęły się umacnianiem wałów dalej w górę rzeki, w rejonie Portage des Sioux, gdzie znajduje się elektrownia węglowa o mocy 1000 MW.

Będzie jeszcze mocniej badać

Z powodu wysokiego stanu wody na rzece wstrzymano żeglugę. Nie kursują m.in. barki spławiające zboże z farm na środkowym zachodzie kraju do portów nad Zatoką Meksykańską, które odpowiadają za około 60 proc. amerykańskiego eksportu zbóż.

Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości dla Amerykanów. Przewidują dalsze opady na zagrożonych obszarach. Chodzi głównie o stany Kansas, Missouri, Oklahoma i Arkansas.

To już druga w tym roku  fala powodziowa na Missisipi wywołana przez obfite opady. Na 160-kilometrowym odcinku Missisipi poziom wody o prawie 4 m przekroczył stan alarmowy. Jeszcze pięć miesięcy temu natomiast wody w tej rzece było tak mało, że groziło to ustaniem żeglugi.

 

Źródło: CNN, Reuters, tm

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Zaczął dymić wulkan Szywiełucz, który jest największy w tym rejonie
Śladowe ilości promieniotwórczego Jodu-131 wykryte w 8 krajach Europy, także w Polsce, a źródło nada...
Chiny - Dwa tajfuny zaatakowały prawie jednocześnie, to pierwszy taki przypadek od 1949 roku, ewakuo...
Gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Węgielnicy, czyli Wielki Atraktor widziany przez teleskop Hubble'a
Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi na głębokości 20 km, zaledwie 9o km od Iquique, magnituda 8.2 ...
Dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu możemy kilkukrotnie obejrzeć zjawisko supernowej, czyli śmierci ...
Rekord za rekordem, kwiecień 2016 roku najcieplejszy w historii pomiarów
Surigao, Filipiny - W trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 15 osób, ponad 120 rannych, zniszczone bu...
Ludzie dopasowują się do swoich imion