Obecność śmiercionośnej ameby, która moża niszczyć tkankę mózgu, potwierdzono w dostawie wody w kilku miejscowościach południowo-wschodniej Luizjany (USA). Została znaleziona w systemie wodnym Garyville należącym do parafii św. Jana Chrzciciela.

Groźna ameba

Służby sanitarne zalecają mieszkańcom Luizjany zachowanie szczególnej ostrożności do czasu oczyszczenia wodociągów. Przede wszystkim powinni unikać dostania się wody do nosa w trakcie kąpieli, czy mycia twarzy.Nie jest to pierwszy przypadek kiedy obecność pasożyta odkryto w sieci wodociągowej Luizjany. W 2013 roku ameba znajdująca się w wodzie pitnej w tym regionie pozbawiła życia dwójkę dzieci.

Przez nos do mózgu

Pierwotniak dostaje się do mózgu przez nos, a dokładnie poprzez wypustki komórek węchowych, co trwa około tydzień. Wywołana jego obecnością choroba ma znacznie szybszy przebieg. Chory jest trawiony wysoką gorączką, silnymi bólami głowy i torsjami. Jego stan psychiczny i fizyczny szybko się pogarsza. Śmierć następuję po 72 godzinach.

Współczesna medycyna nie zna żadnego konkretnego i skutecznego lekarstwa. Stosowane preparaty przeciwgrzybicze takie jak amfoterycyna B, ketokonazol, mikonazol i sulfonamidy zdołały uratować tylko kilka osób.

 

Mózgożerny pełzak

Ameba, a właściwie Naegleria fowleri, to niebezpieczny dla ludzi pełzak występujący w bardzo ciepłych zbiornikach. Jak napisano w polskim kwartalniku „Problemy Higieny i Epidemiologii”. ameba występuje m.in. w glebie, kurzu, basenach kąpielowych, basenach do hydroterapii, ale przede wszystkim w naturalnych źródłach ciepłej wody i ciepłych zbiornikach.

Dotychczas inwazje tego pierwotniaka odnotowano w Australii, Nowej Zelandii, Afryce, Indiach i południowej części Stanów Zjednoczonych. W tych państwach odnotowano przypadki pierwotnego zapalenia mózgu i opon mózgowych o ostrym przebiegu.

Polecane:

Chiny - Największa susza od 50-ciu lat
USA - Co najmniej 31 ofiar Gorączki Zachodniego Nilu w zaledwie tydzień, w tym czasie liczba zarażon...
Iran - Rosjanie zbudowali i oddali do eksploatacji elektrownie atomową o mocy 1GW, prawdopodobnie po...
Naukowcy twierdzą, że gigantyczne wiry oceaniczne zachowują się identycznie jak kosmiczne czarne dzi...
Słońce - Wystąpiły dwa silne rozbłyski najwyższej klasy X1.7 i X2.1, oderwała się również duża ilość...
Orkan dotarł do Danii, prędkość wiatru w Niemczech przekraczała w porywach 170 km/h, dziesiątki tysi...
Rosja i Japonia usiądą do rozmów w sprawie Wysp Kurylskich, spór trwający 70 lat może się wkrótce za...
USA - Dowództwo obrony powietrznej i kosmicznej chce przystosować obiekt w górze Cheyenne do obrony ...
Europa i Rosja planują wspólnie zbudować stałą bazę na Księżycu