Nowy amerykański myśliwiec F-35 po raz pierwszy wystartował przy pomocy tak zwanej „skoczni„. To specyficzny sposób wzbijania się w powietrze stosowany na mniejszych lotniskowcach. Na takim rozwiązaniu zależy głównie Brytyjczykom i Włochom.

Skok F35

Pierwsze próby były prowadzone na lądzie w bazie lotnictwa US Navy Patuxent River. Na pasie startowym ustawiono tam „skocznię”, udającą te montowane na okrętach.

Należący do Korpusu Piechoty Morskiej USA F-35B wykonał przy jej pomocy szereg próbnych startów. Za sterami maszyny siedział brytyjski pilot. Próby mają duże znaczenie dla Brytyjczyków, bowiem w taki sposób będą startowały samoloty z ich dwóch nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth. Próby uważnie obserwowali też Włosi, którzy będą wykorzystywać nowe amerykańskie maszyny na swoim lotniskowcu Cavour.

F-35B jest najbardziej skomplikowaną z trzech wersji tego nowego myśliwca piątej generacji (A,B,C). Posiada zmodyfikowany układ napędowy, który umożliwia mu pionowy start i lądowanie. Brytyjczycy nie będą wykorzystywać tych możliwości w pełni, bowiem ich F-35B będą startować przy pomocy „skoczni” i lądować tradycyjnie, przy pomocy specjalnych lin hamujących. Nie mogli wybrać jednak specjalnej „morskiej” wersji F-35C, bowiem przystosowanie do nich nowych lotniskowców (głównie dodanie katapult) uznano za zbyt drogie.

Polecane:

Naukowcom udało się stworzyć tranzystor z jednego atomu fosforu umieszczonego na krzemie
Liban i Syria - Potężny front nad Morzem Śródziemnym, 2 metry śniegu i wiatr do 100 km/h [Video]
Polska - Roboty dla elektrowni jądrowych
Meksyk - Nadchodzi burza tropikalnej o imieniu Carlotta
UE - Na rok 2014 szykuje się „prawo do bycia zapomnianym”, czyli będzie można "wykasować się&qu...
Czarna dziura odległa o 11 mln lat świetlnych, w dziesięć lat po wciągnięciu kosmicznych skał znaczn...
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny, 10 dni w 4 minuty [Video cz.IV]
Na początku marca zbliży się do Ziemi asteroida 2013 TX68, leci z prędkością 54.7 tysięcy km/h, ma o...
Poprzez aktywowanie pewnego szlaku w komórkach tłuszczowych udało się zapobiec otyłości u myszy, met...