Nowy amerykański myśliwiec F-35 po raz pierwszy wystartował przy pomocy tak zwanej “skoczni“. To specyficzny sposób wzbijania się w powietrze stosowany na mniejszych lotniskowcach. Na takim rozwiązaniu zależy głównie Brytyjczykom i Włochom.

Skok F35

Pierwsze próby były prowadzone na lądzie w bazie lotnictwa US Navy Patuxent River. Na pasie startowym ustawiono tam “skocznię”, udającą te montowane na okrętach.

Należący do Korpusu Piechoty Morskiej USA F-35B wykonał przy jej pomocy szereg próbnych startów. Za sterami maszyny siedział brytyjski pilot. Próby mają duże znaczenie dla Brytyjczyków, bowiem w taki sposób będą startowały samoloty z ich dwóch nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth. Próby uważnie obserwowali też Włosi, którzy będą wykorzystywać nowe amerykańskie maszyny na swoim lotniskowcu Cavour.

F-35B jest najbardziej skomplikowaną z trzech wersji tego nowego myśliwca piątej generacji (A,B,C). Posiada zmodyfikowany układ napędowy, który umożliwia mu pionowy start i lądowanie. Brytyjczycy nie będą wykorzystywać tych możliwości w pełni, bowiem ich F-35B będą startować przy pomocy “skoczni” i lądować tradycyjnie, przy pomocy specjalnych lin hamujących. Nie mogli wybrać jednak specjalnej “morskiej” wersji F-35C, bowiem przystosowanie do nich nowych lotniskowców (głównie dodanie katapult) uznano za zbyt drogie.

Polecane:

UK - Przygotowania olimpijskie z bateriami rakiet przeciwlotniczych
Rosja - Satelita Jamał-402 wylądował nie na tej orbicie, o 4 minuty za wcześnie odłączono go od raki...
Dzięki tej metodzie oszuści wygrywali miliony w kasynach, specjalna soczewka kontaktowa "wyczul...
Znana syntetyczna substancja przeciwbólowa Tramadol, którą w laboratoriach stworzono kosztem milionó...
W gwiazdozbiorze Łabędzia odkryto planetę bardzo podobną do Ziemi, znajduje się około 500 lat świetl...
Antarktyda - Wysokie fale mogą przemieszczać się setki kilometrów pod powierzchnią lodu i kruszyć go...
W niedziele w największych metropoliach świata odbyły się wielotysięczne demonstracje na rzecz ochro...
USA - Arktyczne powietrze nad Ameryką, połowa kraju pod śniegiem
Meksyk - Na targowisku San Pablito nastąpiły potężne eksplozje fajerwerków, zginęło 31 osób