Nowy amerykański myśliwiec F-35 po raz pierwszy wystartował przy pomocy tak zwanej “skoczni“. To specyficzny sposób wzbijania się w powietrze stosowany na mniejszych lotniskowcach. Na takim rozwiązaniu zależy głównie Brytyjczykom i Włochom.

Skok F35

Pierwsze próby były prowadzone na lądzie w bazie lotnictwa US Navy Patuxent River. Na pasie startowym ustawiono tam “skocznię”, udającą te montowane na okrętach.

Należący do Korpusu Piechoty Morskiej USA F-35B wykonał przy jej pomocy szereg próbnych startów. Za sterami maszyny siedział brytyjski pilot. Próby mają duże znaczenie dla Brytyjczyków, bowiem w taki sposób będą startowały samoloty z ich dwóch nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth. Próby uważnie obserwowali też Włosi, którzy będą wykorzystywać nowe amerykańskie maszyny na swoim lotniskowcu Cavour.

F-35B jest najbardziej skomplikowaną z trzech wersji tego nowego myśliwca piątej generacji (A,B,C). Posiada zmodyfikowany układ napędowy, który umożliwia mu pionowy start i lądowanie. Brytyjczycy nie będą wykorzystywać tych możliwości w pełni, bowiem ich F-35B będą startować przy pomocy “skoczni” i lądować tradycyjnie, przy pomocy specjalnych lin hamujących. Nie mogli wybrać jednak specjalnej “morskiej” wersji F-35C, bowiem przystosowanie do nich nowych lotniskowców (głównie dodanie katapult) uznano za zbyt drogie.

Polecane:

El Niño wykazuje minimalną aktywność
Słońce - Kolejny silny rozbłysk i Koronalny Wyrzut Masy po zachodniej stronie tarczy, prędkość wiatr...
USA - Grad o średnicy nawet 12 cm spadł w stanie Kansas, wiatr wiał momentami do 160 km/h [Video]
USA - Przez tornada zginęło już 30 osób
IBM wyprodukował pierwszy na świecie procesor w technologii 7 nm, można umieścić ponad 20 miliardów ...
Władze Zimbabwe nie oskarżą amerykańskiego dentysty za zabicie lwa Cecila, zrobił to całkiem "l...
Rzym, Włochy - Wypełniona rzeźbami i freskami komnata z czasów Cesarstwa Rzymskiego znaleziona podcz...
Arabia Saudyjska - Wirus Shamoon powrócił, 15 agencji rządowych i instytucji prywatnych zostało zaat...
W sytuacjach wymagających dużej sprawności intelektualnej, uwalniana jest acetylocholina, która wpły...