Zapowiadane na środę i czwartek w okolicach Seattle burze śnieżne mogą okazać się jednymi z największych zarejestrowanych w tym rejonie. Tak obfite opady śniegu to zapowiedź kłopotów – zablokowanych ulic, opóźnień w ruchu lotniczym, a w górach zwiększonego ryzyka lawin.

Najbardziej intensywne opady spodziewane są nad Seattle w środę – może wtedy spaść około 2,5 cm śniegu w ciągu godziny. Według zapowiedzi nadchodzące śnieżyce będą mogły konkurować siłą z dwoma innymi, które wystąpiły w listopadzie 1985 roku, a także z kilkoma, które odnotowano dawniej – w latach 60. i 70. XX wieku.

Kłopotliwy śnieg na wybrzeżu, w górach możliwe lawiny

W wyniku obfitych opadów masy śniegu i śnieżno-błotnej brei mogą zablokować ulice znajdujące się na poziomie morza. Możliwe sa również opóźnienia i odwołania lotów.

W pobliżu wybrzeża śnieg będzie ciężki, mokry i trudny do odgarniania. Dochodzący do tego porywisty wiatr na niektórych terenach może łamać gałęzie drzew i obniżać linie wysokiego napięcia. W górach może spość około metra śniegu. Po tym, jak pod koniec tygodnia wzrosną temperatury, może zwiększyć się ryzyko lawin.

Serie burz przez sąsiedztwo oceanu

Burze śnieżne na północnym zachodzie USA charakteryzują się tym, że często trwają całe dnie, w przeciwieństwie do terenów środkowego zachodu czy wschodu, gdzie śnieżyce są zwykle kwestią kilku godzin. W wielu przypadkach największe opady śniegu w rejonie Seattle i w Kaskadach to wynik serii połączonych burz. Ma to związek z bliskim sąsiedztwem Pacyfiku, znad którego masy wilgoci są spychane nad ląd przez wiatr.

To nie koniec niekorzystnych prognoz dla pólnocnego zachodu USA. Po wzroście temperatur i opadach deszczu podczas serii burz w tym tygodniu, obszarom miejskim i słabo osuszonym terenom grożą zalania.

W nadchodzących tygodniach kolejne burze będą napływać nad USA znad Pacyfiku, przynosząć opady deszczu i śniegu w górach.

Źródło: accuweather.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Receptura zmutowanego przez człowieka, najgroźniejszego wirusa H5N1 mogła już się wydostać z laborat...
Naukowcy przekonani są na 99%, że na Marsie istnieje życie
Japonia - Potężny tajfun przeszedł nad Okinawą i uderzył w Koreę, prędkość wiatru w porywach przekra...
Nawałnica nad Półwyspem Krymskim
USA - Jedna z rzek w Kolorado zmieniła kolor na pomarańczowy, substancje toksyczne oraz żelazo i cyn...
Polska - Może do nas trafić nawet 80 tysięcy imigrantów, nikt o tym głośno nie mówi, ale każdy uchod...
Rekordowe upały w Australii, temperatura w cieniu przekracza 48.2 st.C., zamknięto niektóre fabryki ...
Antarktyka - Odkryto największy region wulkaniczny na Ziemi, pod lodową skorupą znaleziono 138 wulka...
Huragan Irma dokonał ogromnych zniszczeń, na Florydzie zginęło 5 osób, 2/3 ludzi bez prądu