Jak ociepla się klimat? Na to pytanie chce odpowiedzieć NASA wysyłając bezzałogowy samolot Global Hawk na wysokość 20 tys. metrów w rejon tropikalnego Pacyfiku. Maszyna zbada ilość pary wodnej, gazów i ogólne warunki meteorologiczne w górnych warstwach troposfery.

Global Hawk

Global Hawk to samolot do zadań specjalnych. Potrafi pracować 30 godzin non stop i latać nawet w temperaturze -80 st. C. Wlatywał już w sam środek huraganów, by badać, jak się rozwijają. Tym razem ma pozyskać informacje na temat składu chemicznego i wilgoci w górnych warstwach troposfery (najniższa warstwa atmosfery ziemskiej), którą naukowcy nazywają tropopauzą. 

Kluczowa warstwa

Grubość tropopauzy to ok. 1-2 km. Nad biegunami rozciąga się na wysokości od ok. 6–8 km, w szerokościach umiarkowanych do 10–12 km, a nad równikiem podnosi się do 15–17 km. Jej położenie zależy również od pory roku – latem znajduje się wyżej. Temperatura w jej wnętrzu sięga do –55  st. C.

Stanowi miejsce, w którym para wodna, ozon i inne gazy wchodzą do stratosfery. To, ile wilgoci przedostaje się stamtąd dalej do atmosfery, decyduje o ziemskim klimacie. Naukowcy do tej pory nie wiedzą, dlaczego raz tej wilgoci wydostaje się więcej, a raz mniej. Poznanie tropopauzy pomoże wyjaśnić tę zagadkę. Jednocześnie będzie to klucz do poznania globalnych zmian klimatycznych.

Precyzyjny pomiar

Global Hawk będzie latał w tropopauzie w pobliżu równika u wybrzeży Ameryki Środkowej. Naukowcy umieszczą na nim 11 instrumentów obejmujących czujniki pomiarowe właściwości chmur, pary wodnej, ilości gazów, temperatury powyżej i poniżej samolotu, warunków meteorologicznych oraz pola promieniowania.

– Global Hawk zapewni nam bezprecedensowe pomiary warstwy tropopauzy w tropikach – mówi Eric Jensen, główny badacz projektu. – To nasza pierwsza okazja do zbadania tropopauzy zimą na półkuli północnej, kiedy region jest najzimniejszy i bardzo suche powietrze wchodzi do stratosfery – dodaje.

Sześć lotów planowanych jest między 16 stycznia a 15 marca.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Peru - Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy na skutek ulewnych deszczy
Japonia - Prawdopodobnie budzi się wulkan Fuji, który ostatnią erupcję miał 305 lat temu
USA - Rój tornad zaatakował Alabamę i Missisipi [Video]
WHO - Nowa odmiana ptasiej grypy H7N9 jest jedną z najgroźniejszych mutacji, łatwiej się też nią zar...
Włochy - Intensywne opady śniegu przerwały górzystą część wyścigu Giro d'Italia [Video]
Słońce - Wkrótce dotrą do nas cząsteczki z ostatnich silnych rozbłysków, czekają nas burze geomagnet...
Rosja - Na wystawie w Moskwie pokazano młodego mamuta włochatego sprzed 39 tysięcy lat, który zachow...
Ogromna barka zerwała się z cumy i dryfuje po Morzu Północnym, nie udało się jej zatrzymać, ewakuowa...
Modele klimatyczne do aktualizacji, przez zmiany klimatu noc ociepla się szybciej niż dzień